27 Դեկտեմբեր 2022 - 11:29 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման մեկնարկին ասել է, որ Լաչինի միջանցքն արդեն 20 օր է՝ ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ չէ, և անհրաժեշտ է խնդրի լուծման ուղիներ որոնել։
«Տվյալ պահին գլխավոր հարցը Լաչինի միջանքում ստեղծված ճգնաժամն է։ Գիտեք, որ Լաչինի միջանցքն արդեն գրեթե 20 օր է՝ փակ է»,-ասել է Փաշինյանը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա հիշեցրել է, որ դա ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտին է Լեռնային Ղարաբաղում։
«Ուզում եմ հիշեցնել, որ եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Լաչինի միջանցքը պետք է գտնվի ռուս խաղաղապահների հսկողության տակ, իսկ Ադրբեջանը երաշխավորում է ուղևորների, բեռների, մարդկանց անարգել անցումը: Հիմա ստացվում է, որ Լաչինի միջանցքը չի վերահսկվում ռուս խաղաղապահների կողմից։ Անշուշտ, ցանկալի է քննարկել այս իրավիճակը, թե հանգուցալուծման ինչ տարբերակներ կան»,-ասել է նա։
Ավելի վաղ Փաշինյանն ասել էր, որ ռուս խաղաղապահները չեն կատարում Ադրբեջանի կողմից արգելափակած Լաչինի միջանցքը վերահսկելու իրենց պարտավորությունները։ Դեկտեմբերի 26-27-ը Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ նախագահի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը։ Գագաթնաժողովին մասնակցում է նաև Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևը,

27 Декабрь 2022 - 12:03 AMT
Лачинский коридор уже на протяжении 20 дней неподконтролен военнослужащим миротворческого контингента РФ, необходимо искать пути решения проблемы. Об этом 27 декабря заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на двусторонней встрече с президентом России Владимиром Путиным в Русском музее.
«На данный момент самый главный вопрос – это кризис в Лачинском коридоре. Вы знаете, что уже почти 20 дней он перекрыт», – сказал Пашинян, пишет ТАСС.
Он напомнил, что это зона ответственности российских миротворцев в Нагорном Карабахе.
«Я хочу напомнить, что, согласно трехстороннему заявлению (от 9 ноября 2020 года) президента Российской Федерации, президента Азербайджана и премьер-министра Армении, Лачинский коридор должен быть под контролем российских миротворцев. И Республика Азербайджан гарантировала беспрепятственный проезд пассажиров, грузов по Лачинскому коридору. Сейчас получается, что Лачинский коридор не под контролем российских миротворцев. Конечно же, хотелось бы обсудить эту ситуацию, какие есть варианты (ее разрешения)», – указал премьер.
Пашинян также поблагодарил Путина за организацию неформального саммита СНГ в Санкт-Петербурге и добавил, что подобные встречи становятся доброй традицией.