ՀՀ ԱԳ նախարարությունը միջազգային գործընկերների և ամբողջ առաջադեմ մարդկության ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստին, որ ավելի քան երեք շաբաթ Ադրբեջանը շրջափակման մեջ է պահում Լեռնային Ղարաբաղը՝ կոպտորեն խախտելով Լաչինի միջանցքի՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված ռեժիմը և արգելափակելով Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և ամբողջ աշխարհին կապող կյանքի ճանապարհը։
ՀՀ ԱԳՆ-ն նշել է, որ Ադրբեջանը պարտավոր է անհապաղ վերաբացել Լաչինի միջանցքը, և որ ակնկալում են նաև ՌԴ կողմից հստակ ջանքերի իրականացում։
Նշվում է, որ արդեն 23-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանն ամբողջ աշխարհի աչքի առջև բռնի տեղահանության է դրդում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը՝ շարունակելով էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը:
«Հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր ահագնանում է։ Ավելի ու ավելի զգալի է դառնում առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, սննդի ու դեղորայքի պակասը: Շոշափելի է դառնում թերսնման վտանգը: Հարյուրավոր ընտանիքներ շարունակում են բաժանված մնալ՝ գտնվելով ադրբեջանական բլոկադայի տարբեր կողմերում: 120 հազար մարդ հայտնվել են փաստացի գերեվարված կարգավիճակում:
Ադրբեջանական կողմի պնդումները, թե Լաչինի միջանցքն իրականում բաց է, միանգամայն անհիմն են, ինչի ապացույցն է առնվազն այն, որ միայն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մեքենաներով է թույլատրվում կյանքի վտանգի առաջացման դեպքում սահմանափակ թվով հիվանդների տեղափոխումը Հայաստանի Հանրապետություն:
Ստեղծված իրավիճակում կարևորում ենք 2022թ. դեկտեմբերի 20-ին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստի անցկացումը, որը հրավիրվել էր հայկական կողմի խնդրանքին ի պատասխան՝ Լաչինի միջանցքի փակման և Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության վրա դրա հումանիտար հետևանքները քննարկելու նպատակով։ Մենք մեծապես գնահատում ենք ԱԽ անդամների գերակշիռ մեծամասնության կողմից հանրայնորեն արտահայտված ու հստակ կոչերը` Ադրբեջանի կողմից միջանցքի շրջափակումը վերացնելու և միջազգային կառույցների՝ Լեռնային Ղարաբաղ մուտք ապահովելու վերաբերյալ։ Ողջունում ենք նաև ԱԽ հիշյալ նիստին հաջորդած տասնօրյա ժամանակահատվածում Ֆրանսիայի ջանքերը՝ իրավիճակի վերաբերյալ ԱԽ նախագահողի մամուլի հայտարարություն ընդունելու ուղղությամբ։
Հայաստանը շարունակելու է նպատակամղված քայլեր ձեռնարկել բոլոր հնարավոր ձևաչափերում, ներառյալ՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի և միջազգային ու տարածաշրջանային կառույցների շրջանակներում՝ այդ կառույցների մանդատից և գործառույթներից բխող վճռական արձագանք և գործողություններ ապահովելու ուղղությամբ՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը ու դրա հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչության առջև ծառացած հումանիտար ճգնաժամը վերացնելու նպատակով։
Անհրաժեշտ ենք համարում նաև Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը՝ տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու համար, ինչպես նաև ՄԱԿ համապատասխան մարմինների համար Լեռնային Ղարաբաղ անարգել հումանիտար հասանելիության ապահովումը:
Ադրբեջանը պարտավոր է անհապաղ վերաբացել Լաչինի միջանցքը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով ամրագրված սկզբունքներով, համաձայն որի՝ Ադրբեջանը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը, և Լաչինի միջանցքը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո: Քանի որ Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունների հետևանքով եռակողմ հայտարարության դրույթները խախտված են, ակնկալում ենք նաև ՌԴ կողմից հստակ ջանքերի իրականացումը՝ ուղղված այս կոպտագույն խախտումն առանց որևէ նախապայմանի վերացնելուն»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

4 Январь 2023 - 10:56 AMT
Министерство иностранных дел Республики Армения выступило с заявлением относительно продолжения блокады Азербайджана Лачинского коридора, призвав Баку немедленно открыть Лачинский коридор. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
«Министерство иностранных дел Республики Армения обращает внимание международных партнеров и всего прогрессивного человечества на то, что Азербайджан уже более трех недель держит в блокаде Нагорный Карабах, грубо нарушая закрепленный трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года режим Лачинского коридора и блокируя дорогу жизни, связывающую Нагорный Карабах с Арменией и всем миром. Уже 23-й день Азербайджан на глазах всего мира принуждает население Нагорного Карабаха к депортации, продолжая политику этнических чисток.
Гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе усугубляется с каждым днем. Нехватка товаров первой необходимости, продуктов питания и медикаментов становится все более значительной. Опасность недоедания становится ощутимой. Сотни семей остаются разлученными, находясь по разные стороны азербайджанской блокады. 120 000 человек фактически находятся в плену», – говорится в сообщении.
Отмечается, что утверждения азербайджанской стороны о том, что Лачинский коридор на самом деле открыт, совершенно беспочвенны, о чем свидетельствует хотя бы тот факт, что только автомобили Международного комитета Красного Креста имеют право перевозить в Республику Армения ограниченное количество больных в случае возникновения опасной для жизни ситуации.
«В текущей ситуации мы подчеркиваем важность проведенного 20 декабря 2022 года экстренного заседания Совета Безопасности ООН, созванного в ответ на запрос армянской стороны, для обсуждения закрытия Лачинского коридора и его гуманитарных последствий для населения Нагорного Карабаха. Мы высоко ценим публично высказанные и четкие призывы подавляющего большинства членов Совета Безопасности снять блокаду коридора со стороны Азербайджана и предоставить доступ в Нагорный Карабах международным организациям. Мы также приветствуем усилия Франции в десятидневный период после вышеупомянутой сессии Совета министров по принятию заявления председателя Совбеза для прессы относительно ситуации.
Армения продолжит предпринимать целенаправленные шаги во всех возможных форматах, в том числе в рамках Совета Безопасности ООН и международных и региональных структур, с целью обеспечения решительного реагирования и действий, вытекающих из мандата и функций этих структур, в направлении устранения блокады Лачинского коридора и возникшего в результате гуманитарного кризиса, с которым столкнулись 120 тыс жителей Нагорного Карабаха», – говорится в сообщении.
В МИД Армении считают необходимым направить в Нагорный Карабах и Лачинский коридор международную миссию по установлению фактов для оценки гуманитарной ситуации на местах, а также обеспечить беспрепятственный гуманитарный доступ в Нагорный Карабах для соответствующих органов ООН.
«Азербайджан обязан немедленно открыть Лачинский коридор в соответствии с принципами, изложенными в пункте 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, согласно которому Азербайджан гарантирует безопасность движения граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору, а Лачинский коридор находится под контролем российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе. Поскольку положения трехстороннего заявления были нарушены в результате незаконных действий Азербайджана, мы также ожидаем, что Россия приложит четкие усилия для устранения этого грубого нарушения без каких-либо предварительных условий», – подчеркнули в МИД Армении.