7 Հունվար 2023 - 06:46 AMT
Հունվարի 5-ի լույս 6-ի գիշերն ադրբեջանցիները հրետակոծել են Սյունիքի մարզի Նորավան բնակավայրում գտնվող «Ա․Ա․Բ Պրոյեկտ» ՍՊ ընկերության պատկանող ասֆալտի գործարանը։
Հրետակոծության հետևանքով հոսանքազրկվել է գործարանը, սարքավորումներն են վնասվել, խափանվել է արտադրական գործընթացի ծրագրային ցիկլը, հայտնում է Aravоt.am-ը։
Հրետակոծության ժամանակ գործարանը չի աշխատել, միայն պահակն էր այնտեղ։ Վերջինս չի տուժել։
Ընկերությունը զբաղվում է ճանապարհաշինարարական աշխատանքներով, միայն 2022 թվականին կառուցել 1160 կմ ճանապարհ։ Ընկերությունն այս պահին կառուցում է ռազմավարական նշանակություն ունեցող ` Լծեն-Շամբ, Տաթև-Լծեն, Արցախ-Կոռնիձոր ճանապարհները։ Բնականաբար, ըստ ընկերության պատասխանատուների՝ դեպքի հետևանքով կդժվարանան իրականացվող ճանապարհաշինարարական աշխատանքները։ Մի քանի օր է անհրաժեշտ, որպեսզի գործարանի աշխատանքը վերականգնվի։

В ночь на 6 января ВС Азербайджана обстреляли асфальтовый завод, принадлежащий компании «А А Б Проект», расположенный в поселке Нораван Сюникской области Армении.
В результате обстрела завода отключилась электроэнергия, повреждено оборудование, нарушен программный цикл производственного процесса. Во время обстрела завод не работал, там был только сторож. Последний не пострадал, пишет «Аравот».
Компания занимается дорожно-строительными работами, всего за 2022 год они построили 160 км дорог. В настоящее время компания строит стратегически важные дороги Лцен-Шамб, Татев-Лцен, Арцах-Корнидзор. Естественно, по словам представителей компании, в связи с происшествием дорожно-строительные работы будут затруднены. Для возобновления работы завода понадобится несколько дней.