7 Հունվար 2023 - 06:48 AMT
Միրզոյանը՝ ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավարին․ Ադրբեջանի գործողություններն ուղղված են 120,000 արցախահայության էթնիկ զտմանը
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ) կառավարիչ Սամանթա Փաուերի հետ հեռախոսազրույցում ներկայացրել է դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի` Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ահագնացող հումանիտար իրավիճակը:
Միրզոյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանի գործողություններն ուղղված են 120 հազար արցախահայությանն էթնիկ զտման ենթարկելուն:
Ընդգծելով, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները` ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է միջազգային հանրության հստակ քայլերը` ուղղված Լաչինի միջանցքի բնականոն աշխատանքի վերականգնմանը և հումանիտար աղետի կանխարգելմանը:

6 января состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и администратора Агентства США по международному развитию (USAID) Саманты Пауэр.
В ходе телефонного разговора министр иностранных дел Армении представил директору USAID ухудшающуюся гуманитарную ситуацию, сложившуюся в результате блокировки Азербайджаном с 12 декабря Лачинского коридора, единственной дороги, связывающей Нагорный Карабах с Арменией. Мирзоян подчеркнул, что действия Азербайджана направлены на то, чтобы подвергнуть 120 тысяч армян Арцаха этнической чистке.
Подчеркнув, что Азербайджан грубо нарушает обязательства, взятые на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, министр иностранных дел РА отметил важность четких шагов международного сообщества, направленных на восстановление нормального функционирования Лачинского коридора и на предотвращение гуманитарной катастрофы.