Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման պատճառով իրավիճակն Արցախում ավելի է սրվել, քանի որ էլեկտրաէներգիա մատակարարող գծի խափանման պատճառով նոր խնդիրներ են առաջացել, հովհարային անջատումներ են սկսվել։
Նա նշել է, որ ոչ լիարժեք սննդի պատճառով չեն գործում մանկապարտեզները, աշխատատեղեր են փակվում, ինչն ավելի է սրում սոցիալական վիճակը։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ շրջափակումով Ադրբեջանը նպատակ ունի կոտրել սեփական հայրենիքում ապրելու ԼՂ ժողովրդի կամքը՝ հավելելով, որ այդ կամքն անկոտրում է։
Նա նաև ասել է, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը սադրանք է, որի վերջնական նպատակը նոր ռազմական էսկալացիան է, և որ պետք է խուսափել քայլերից, որոնք ցանկալի են նման սցենարը մշակողների համար։
Խոսելով ՀՀ անելիքների մասին՝ վարչապետն ասել է, որ դիվանագիտական կառույցները պետք է կրկնապատկեն ԼՂ–ում հումանիտար ճգնաժամի միջազգային տեսանելիությունը մեծացնելու ու միջազգային ատյաններում քննարկման առարկա դարձնելու ջանքերը։

Незаконная блокада Лачинского коридора со стороны Азербайджана продолжается уже 32 дня, в связи с чем социальное положение в Нагорном Карабахе обостряется. Об этом заявил премьер Армении Никол Пашинян на заседании правительства 12 января.
Он напомнил, что 9 января было прервано также электроснабжение, пишет Sputnik Армения.
«Авария произошла на контролируемой Азербайджаном территории, до сих пор не дали возможности проводить ремонтные работы ни армянской стороне, ни миротворцам. Начались веерные отключения электричества в Карабахе», – сказал Пашинян.
По его словам, детские сады в Карабахе не могут функционировать полноценно, в том числе по причине нехватки продовольствия. Также начали закрываются рабочие места, в итоге обостряется и без того тяжелая ситуация.
Пашинян убежден, что незаконная блокада Азербайджаном коридора имеет цель сломить волю армян Нагорного Карабаха, их желание остаться и жить на своей родной земле. Однако их воля несгибаема, уверен премьер.