18 Հունվար 2023 - 08:29 AMT
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ ՀՀ է տեղափոխվել 5 հիվանդ և 1 հղի, հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը:
Գերատեսչության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 6 հիվանդ՝ «OU- Անհասների ռետինոպաթիա IV-V աստիճան, ծիածանաթաղանթի ռուբիոզ, եղջերաթաղանքի պղտորում, լեյկորիա, աֆակիա», «Th12 ողի մարմնի նորագոյացություն, Th12 L1 ողերի մարմինների օստեոիդ օստեոմա», «Գլխուղեղի նորագոյացություն», «Հղիություն I, 8 շաբաթական», «Գլխուղեղի ձախ ճակատային բլթի նորագոյացություն» և «Հետխոլեցիստեմիկ համախտանիշ, մեխանիկական դեղնուկ, խոլանգիտ, ռեզիդուալ խոլեդոխոլիթիազ» ախտորոշումներով, տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 10 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 34 հիվանդ։

В условиях блокады Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, 6 пациентов Республиканского медицинского центра Министерства здравоохранения Республики Арцах 18 января при посредничестве и в сопровождении сотрудников Международного комитета Красного Креста были доставлены в различные специализированные медицинские центры Армении. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Арцаха.
Отмечается, что перевезены пациенты, бывшие в тяжелом состоянии, в том числе и беременная женщина.
Плановые операции в медицинских учреждениях министерства здравоохранения Арцаха по-прежнему приостановлены.
10 детей находятся в отделениях неонатологии и реанимации МЦ «Аревик».
В реанимационном отделении Республиканского медицинского центра находятся 9 пациентов, из них 4 – в критическом состоянии.
При посредничестве и в сопровождении сотрудников Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению перевезено в общей сложности 34 пациента.