Երեւանում կայացել է «Մինչեւ հոգիների աճուրդը» (Prior to the Auction of Souls) գրաֆիկական վեպի շնորհանդեսը: Վեպը պատմում է Արշալույս Մարդիգանյան անունով 16-ամյա աղջկա մասին, որին հաջողվել է փրկվել Հայոց ցեղասպանությունից եւ հայտնվել ԱՄՆ-ում:
«Այս գրաֆիկական վեպը ստեղծվել է «Հոգիների աճուրդ» ֆիլմի հիման վրա, որը նկարահանվել է 1918թ. ԱՄՆ-ում, իսկ ինքը ֆիլմը ստեղծվել է Արշալույս Մարդիգանյանի «Խոշտանգված Հայաստան» գրքի մոտիվներով, որում հեղինակը պատմում է իր ընտանիքի պատմության մասին»,- ասել է «Սոցիալական եւ մասնագիտական առաջընթաց» հիմնադրամի տնօրեն Սոսի Կեւոնյանը: Նրա խոսքով, Հայոց ցեղասպանության մասին հրատարակվել են մի քանի տասնյակ գրքեր, այդ իսկ պատճառով որոշվեց դիմել գրաֆիկական ժանրին: Կեւոնյանը, որը հանդիսանում է գրքի հրատարակման հովանավորը, նշել է, որ այն հրապարակվել է դեռեւս միայն անգլերեն լեզվով եւ հիմնականում ուղղված է արտասահմանյան ընթերցողների շրջանում Հայոց ցեղասպանության մասին տեղեկացվածության մակարդակը բարձրացնելուն:
Վեպի սցենարի հեղինակ եւ նկարիչ Տիգրան Մանգասարյանն ընդգծել է, որ գրաֆիկական վեպի ընթերցման ժամանակ ընթերցողը կկարողանա ժամանակ խնայել եւ առավել հստակ պատկերացնել նկարագրվող իրադարձությունները:

20 Апрель 2009 - 13:43 AMT
В Ереване состоялась презентация графического романа “До аукциона душ” (Prior to the Auction of Souls). В романе рассказывается о 16-летней девочке по имени Аршалуйс Мардиганян, которой удалось спастись от Геноцида армян и оказаться в США.
“Этот графический роман создан на основе фильма “Аукцион душ”, снятого в 1918 году в США, а сам фильм создан по мотивам книги Аршалуйс Мардиганян “Истерзанная Армения”, где она рассказывает об истории своей семьи”,- сказала исполнительный директор фонда «Социальный и профессиональный прогресс» Соси Кевонян. По ее словам, о Геноциде армян было издано несколько десятков книг и именно поэтому было решено обратиться к графическому жанру. Кевонян, которая является спонсором издания книги, отметила, что она опубликована пока только на английском языке и в основном нацелена на повышения уровня информированности о Геноциде армян среди зарубежный читателей.
В свою очередь художник и автор сценария романа Тигран Мангасарян подчеркнул, что при прочтении графического романа читатель сможет сэкономить время и более отчетливо представить описываемые события.