20 Ապրիլ 2009 - 16:58 AMT
Ամերիկյան Քեմբրիջում Ակադեմիական համագործակցության եւ աջակցության հայկական ասոցիացիայի ARMACAD նախագահ Խաչիկ Գեւորգյանի ջանքերով տարբեր հայտնի բուհերի միջեւ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակադեմիական կրթության հարցերում ողջ աշխարհի հայ ուսանողների, սակայն հիմնական Հայաստանի հետ համագործակցության եւ աջակցության վերաբերյալ: Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի, Հարվարդի ու Օքսֆորդի համալսարանների հայկական ընկերակցություններն արձագանքել են ARMACAD -ի նախագահի կոչին եւ հաղորդել, որ իրենք պատրաստ են օգտագործել բոլոր առկա ռեսուրսներն իրենց բուհեր ընդունված հայ ուսանողներին աջակցելու համար` սկսած հայտագրումից մինչեւ կրթության համար միջողցների, կրթաթոշակի ու բնակավայրի որոնում:
ARMACAD-ի անդամներին ուղղված նամակներում Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի հայկական ընկերակցության նախագահ Տիգրան Սլոյանը, Հարվարդի համալսարանի եւ Օքսֆորդի համալսարանի հայ ընկերակցության ներկայացուցիչներ Մեթյու Ղազարյանն ու Միհրան Վարդանյանը դիմել են արտերկրի այլ բուհերի հայ ուսանողներին` կոչ անելով նրանց լինել նախաձեռնող եւ միանալ այս շարժմանը:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ARMACAD-ի նախագահ Խաչիկ Գեւորգյանը հաղորդոել է, որ համագործակցությունը լրացուցիչ հնարավորություններ է բացում հայ ուսանողների առջեւ ակադեմիական կրթություն ստանալու գործում նոր է մեկնարկում: «Նախնական տրամադրվածությունը շատ լավն է, ըստ իս, մեզ կհաջողվի իրականացնել այս գաղափարները եւ այդպիսով, նպաստել հայ ուսանողներին արտերկրում որակյալ ակադեմիական կրթություն ստանալու գործում»,-հայտարարել է նա:

20 Апрель 2009 - 16:58 AMT
В американском Кембридже усилиями президента Армянской Ассоциации Академического Сотрудничества и Поддержки – ARMACAD Хачика Геворкяна между различными известными вузами достигнута договоренность о сотрудничестве и содействии армянским студентам со всего мира, в основном, из Армении в вопросах академического образования. Армянские сообщества Технологического Института Массачусетса (MITAS), Гарвардского и Оксфордского университетов, отозвавшись на призыв президента ARMACAD, сообщают, что они готовы использовать все имеющиеся ресурсы для помощи армянским студентам, поступившим в их вузы – от оформления заявок до поиска средств для образования, стипендий и жилья.
В своих письмах членам ARMACAD президент Армянского сообщества Технологического института Массачусетса Тигран Слоян, представители Армянской ассоциации Гарвардского университета Мэтью Газарян и Армянской ассоциации Оксфордского университета Мигран Варданян обращаются к армянским студентам других зарубежных вузов с призывом быть более инициативными и присоединиться к развернувшемуся движению.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net президент ARMACAD Хачик Геворкян сообщил, что сотрудничество, открывающее перед армянскими студентами дополнительные возможности в получении академического образования, осуществляется впервые. «Предварительный настрой очень хороший, по-моему, нам удастся реализовать начатые идеи, и таким образом, содействовать армянским студентам в получении качественного академического обучения за рубежом»,– заявил он.