Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Արցախում ստեղծված վիճակին, ասել է, որ շրջափակումից բացի Բաքուն շարունակաբար կիրառում է նաև գազային ճնշման գործիքը։
«Ադրբեջանը փակել է նաև ԼՂ-ն սնուցող գազի խողովակը, հետո բացել 10 տոկոսով, հետո նորից փակել և այսպես շարունակ։ Ադրբեջանը շարունակաբար կիրառում է նաև գազային ճնշման գործիքը։ ԼՂ կյանքի ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, որը սահմանվել է 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ և որի անխափան գործունեության գրավոր երաշխիքներ են տվել Ադրբեջանն ու ՌԴ-ն, փակ է արդեն 46 օր»,-ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամը ծավալվում է ամբողջ թափով
Վարչապետը նշել է, որ ԼՂ մանկապարտեզների մոտ 6000 սան, դպրոցների մոտ 19,000 աշակերտ, բուհերի մոտ 6800 ուսանող արդեն մեկ ամիս է՝ զրկված է կրթության իրավունքից։ Փաշինյանը շեշտել է, որ մանկապարտեզները չեն աշխատում նաև սննդի բացակայության պատճառով։
Նա հավելել է, որ մարդիկ կտրոններով են ձեռք բերում առաջին անհրաժեշտության ապրանքները և հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը խափանել է նաև Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գծի աշխատանքը։
«Այս ամենով Ադրբեջանը մեկ նպատակ է հետապնդում՝ կոտրել սեփական հայրենիքում ապրելու ԼՂ հայության կամքը։ Բաքվի պլանը հետևյալն է՝ ԼՂ-ում տնտեսական, հոգեբանական ճնշումը հասնցել մի կուլմինացիոն կետի, որից հետո մի քանի օրով բացել միջանցքը՝ ակնկալեով, որ ԼՂ բնակիչները զանգածաբար կհեռանան իրենց տներից, հետո նորից փակել՝ այնքան ժամանակ, մինչև վերջին հայը կլքի ԼՂ-ն»,-ասել է վարչապետը՝ դա համարելով էթնիկ զտման բացահայտ քաղաքականություն։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян, на заседании правительства касаясь ситуации в Арцахе в результате закрытия Азербайджаном Лачинского коридора, заявил, что, помимо блокады, Баку также постоянно использует инструмент газового давления.
«Азербайджан также закрыл газопровод, питающий Нагорный Карабах, потом открыл его на 10 процентов, потом снова закрыл и так далее. Азербайджан также постоянно использует инструмент газового давления. Дорога жизни Нагорного Карабаха, Лачинский коридор, который был определен трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и непрерывность работы которого дана письменными гарантиями Азербайджана и России, закрыта на 46 дней», – сказал Пашинян, добавив, что в Нагорном Карабахе гуманитарный кризис разворачивается полным ходом.
Премьер-министр отметил, что на месяц лишены права на образование около 6 тысяч воспитанников детских садов НК, около 19 тысяч учащихся школ и около 6800 учащихся вузов. Пашинян подчеркнул, что детские сады не работают из-за отсутствия еды.
Он добавил, что по талонам люди покупают товары первой необходимости, и напомнил, что Азербайджан также нарушил работу единственной высоковольтной линии, питающей Арцах из Армении.
«Всем этим Азербайджан преследует одну цель – сломить волю нагорно-карабахских армян жить на своей родине. План Баку таков: довести экономическое и психологическое давление в Нагорном Карабахе до апогея, после чего открыть коридор на несколько дней, ожидая, что жители Нагорного Карабаха массово покинут свои дома, затем закрыть его пока последний армянин не покинет Нагорный Карабах», – сказал премьер, посчитав это открытой политикой этнической чистки.