Հայկական պատվիրակությունը ԵԽԽՎ-ում առաջարկել է փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Ադրբեջանի կողմից արգելափակվաԼաչինի միջանցք և ակտիվորեն աշխատում է այդ ուղղությամբ։ Այդ մասին Հանրային հեռուստատեսության եթերում ասել է ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը՝ հավելելով, որ ԵԽԽՎ-ն ունի այդպիսի առաքելություն գործուղելու մեխանիզմներ։
Անդրադառնալով ԵԽԽՎ-ում տեղի ունեցած քննարկմանը՝ նա նշել է, որ ԵԽԽՎ Բյուրոն որոշել է փաստաթղթերը փոխանցել Միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց գծով կոմիտե, որը պետք է զեկույց նախապատրաստի Լաչինի միջանցքում իրավիճակի մասին։
Ռուբինյանը նշել է նաև, որ այն փաստը, որ ադրբեջանական կողմը հակազդում է փաստահավաք առաքելության գաղափարին, արդեն հաստատում է, որ Բաքվի այն թեզը, թե շրջափակում չկա, կեղծ է։
Ռուբինյանը նշել է, որ ԵԽԽՎ նիստում քննարկման բոլոր անդամները, քաղաքական խմբակցությունների բոլոր ներկայացուցիչները նշել են ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի առկայությունը, այն որ շրջափակումը խախտում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը և նշել են, որ Ադրբեջանը պետք է բացի միջանցնքը։

Армянская сторона представила в ПАСЕ предложение направить миссию по сбору фактов в Лачинский коридор, заблокированный Азербайджаном с 12 декабря 2022 года. Об этом заявил вице-спикер парламента Армении, руководитель делегации НС РА в ПАСЕ Рубен Рубинян в эфире Общественного телевидения Армении.
«ПАСЕ, конечно, имеет механизмы для отправки миссии, именно поэтому армянская сторона представила такое предложение и активно работает в направлении его продвижения. Оно ожидаемо находит отклик в ПАСЕ у коллег – неармян», – сказал Рубинян.
По его словам, поскольку азербайджанская сторона сопротивляется данному предложению, следовательно, ее тезис о том, что Лачинский коридор не заблокирован, неверен.
Рубинян отметил, что на дебатах 26 января представители Азербайджана никак не отреагировали на предложение об отправке миссии по сбору фактов в Лачинский коридор. Рубинян сообщил, что бюро ПАСЕ приняло решение передать документы по теме в Комитет по миграции, беженцам и перемещенным лицам для подготовки доклада о ситуации в Лачинском коридоре.
Вице-спикер парламента подчеркнул, что все представители политических фракций, участвующих в обсуждении, и другие коллеги зафиксировали факт блокады коридора в нарушение договоренностей по заявлению от 9 ноября 2020 года, факт гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе и обязательство Азербайджана разблокировать коридор.