Մայիսի 1-ին «Հայաստանի պարի պետական համույթ» վաստակավոր կոլեկտիվը իր 50-ամյակին պատրաստել է նոր ծրագիր, որի պրեմիերան կկայանա մայիսի 1-ին Կրեմլում:
Ինչպես հայտնել է համույթի ղեկավար Էրիկ Չանչուրյանը, նոր ծրագրի հիմնական աշխատանքները, որն ընդգրկել է Հայաստանի ողջ պատմությունը` սկսած Նոյյան տապանից, արդեն ավարտվել են: Ծրագիրը կազմված է նոր բեմադրությամբ: Պարողները ելույթ են ունենում նոր զգեստներով, որոնք կարվել են 150 տեսակ կտորներից:
Հայաստանի Պարարվեստի միության նախագահ Վանուշ Խանամիրյանը նշեց, որ ծրագրի ստեղծողները, հաշվի առնելով նրա ինքնատիպությունը, փորձել են չմոռանալ իրենց ազգային ակունքների մասին եւ ստեղծել են շատ հետաքրքիր ծրագիր: «Չէ՞ որ ալմաստը պետք է մշակել, որպեսզի այն դառնա ադամանդ, նույնը վերաբերում է մեր պարերին»,- նշել է նա:
«Հայաստանի պարի պետական համույթը» հիմնվել է 1958թ. հայ բալետմայստեր Էդուարդ Մանուկյանի եւ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի նախաձեռնությամբ:

20 Апрель 2009 - 17:33 AMT
Заслуженный коллектив “Государственный ансамбль танца Армении” к своему 50-ому юбилею подготовил новую программу, премьера которой состоится 1 мая в Кремле.
Как сообщил директор ансамбля Эрик Чанчурян, основные работы над новой программой, которая охватывает всю историю Армении, начиная с Ноева ковчега до наших дней, уже завершены. Программа составлена по новой режиссуре. Танцоры выступят в новых костюмах, которые сшиты из 150 видов тканей.
Председатель Союза танцевального искусства Армении Вануш Ханамирян отметил, что создатели программы, учитывая ее своеобразие, постарались не забыть о своих этнических истоках и создали интереснейшую программу. «Ведь алмаз нужно обработать, чтобы он превратился в бриллиант, то же самое касается наших танцев», – отметил он.
Государственный ансамбль танца Армении” был основан 1958 году по инициативе армянского балетмейстера Эдуарда Манукяна и композитора Хачатура Аветисяна.