Մոտ ապագայում Հայաստանում կստեղծվի Դոնորական օրգանների եւ հյուսվածքների ռեեստեր: Այդ մասին հաղորդել է ՀՀ խորհրդարանի առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը :
Նրա խոսքերով, Դոնորական օրգանների եւ հյուսվածքների ռեեստերի ստեղծման աշխատանքները կսկսվեն «Մարդուն օրգանների եւ հյուսվածքների փոխպատվաստման մասին» օրենքում ուղղումներ կատարելուց անմիջապես հետո: Ինչպես հայտարարել է Բաբլոյանը, Դոնորական օրգանների եւ հյուսվածքների ռեեստերը կլինի անկախ կառույց, սակայն լիազոր մարմինը (ՀՀ առողջապահության նախարարությունը) պետք է հաստատի նրա կարգավիճակն ու գործունեության կարգը:
Հետագայում ռեեստերը կարող է կարեւոր դեր խաղալ որեւէ միջազգային կառույցին, ինչպիսին օրնակ «Եվրոտրանսպլանտն» է, որի կազմում են Գերմանիան, Հոլանդիան, Ավստրիան, Բելգիան, Լյուքսեմբուրգը, Սլովենիան, Հայաստանի անդամակցության տեսանկյունից: «Եվրոտրանսպլանտը» մարմինների փոխպատվաստման ժամանակ նախապատվությունը տալիս է կառույցի կազմում ընդգրկված երկրներին», – ասել է ՀՀ խորհրդարանի առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը:
Չբացառելով տվյալ ոլորտում համագործակցությունը Հայաստանի եւ հարեւան երկրների միջեւ` Արա Բաբլոյանը նշել է. «Այսօրվա դրությամբ հնարավոր չէ սկսել դոնորական օրգանների միջազգային փոխանակության կազմակերպման գործընթացը, մինչ այդ հարկավոր է լուծել հանրապետությունում Ռեեստրի ստեղծման, օրգանների պահման եւ փոխպատվաստման իրականացման ներքին խնդիրը»:
Նա նաեւ հաղորդել է, որ հանրապետությունում արդեն համանման կառույց է ստեղծվել` Ոսկրածուծի դոնորների ռեեստեր: Անհրաժեշտության դեպքում կարելի է օգտվել այդ կառույցի ծառայությունից:

В ближайшем будущем в Армении будет создан Реестер донорских органов и тканей. Об этом сообщил председатель постоянной комиссии парламента РА по вопросам здравоохранения Ара Баблоян.
По его словам, работы по созданию Реестер донорских органов и тканей начнутся сразу после принятия поправок в закон “О трансплантации органов и тканей человеку”. Как заверил Баблоян, Реестр донорских органов будет независимой структурой, однако полномочный орган (Министерство здравоохранения АР) должен будет утвердить статус и порядок его деятельности.
“В дальнейшем Реестр может сыграть важную роль с точки зрения вхождения Армении в состав какой-либо международной структуры как, к примеру, «Евротрансплант», в которую входят Германия, Голландия, Австрия, Бельгия, Люксембург, Словения. «Евротрансплант» при пересадке органов отдает предпочтение странам входящем в структуру”, – сказал председатель постоянной комиссии парламента РА по вопросам здравоохранения.
Не исключая возможность сотрудничества в данной сфере между Арменией и соседними странами, Ара Баблоян отметил: “На сегодняшний день невозможно начать процесс по организации международного обмена донорскими органами, до этого предстоит решить внутреннюю задачу по созданию Реестра в республике, сохранению органов и осуществлению трансплантаций”.
Он также сообщил, что в республике уже действует аналогичная структура – Реестр доноров костного мозга. При необходимости можно будет воспользоваться услугами этой структуры.