20 Ապրիլ 2009 - 18:11 AMT
Հայ մեծանուն բանաստեղծ Դանիել Վարուժանի 125-ամյակի կապակցությամբ նրա անունը կրող դպրոցում տեղի է ունեցել միջոցառում, որին ներկա էին ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Դավիթ Մուրադյանը, Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանը, գրականության թանգարանի տնօրեն Հենրիկ Բախշյանը եւ մշակույթի այլ գործիչներ:
Բոլոր հյուրերը ծաղիկներ են դրել Դանիել Վարուժանի հուշարձանի մոտ: Ըստ թիվ 89 դպրոցի տնօրեն Օֆելիա Պետրոսյանի, դպրոցն առանձնահատուկ վերաբերմունք ունի Վարուժանի ստեղծագործության հանդեպ, ինչը շատ վառ է արտահայտվել դպրոցականների աշխատանքներում:
«Մեկ ամսվա ընթացքում մեր դպրոցի 41 դասարաններից յուրաքանչյուրը ներկայացրեց իր Վարուժանին: Կազմակերպվել են տարբեր միջոցառումներ, որտեղ ներկայացվել են Դ.Վարուժանի ստեղծագործությունների հիմնական թեմաները, ընթերցվել են նրա բանաստեղծությունները,-նշել է Պետրոսյանը` ապրիլի 23-ին տեղի կունենա պարգեւատրման արարողությունը: Սահմանվել է 16 պարգեւ, որոնք կխրախուսեն հայ գրականության հետագա ուսումնասիրությունը դպրոցականների կողմից»,-եզրափակել է դպրոցի տնօրենը:
Միջոցառման ընթացքում դրվագներ են ներկայացվել Վարուժանի կյանքից եւ տեսարաններ նրա ստեղծագործությունների հիման վրա: Վարուժանի դերը կատարում էր դպրոցի նախկին աշակերտ, Երեւանի թատրոնի ու կինոյի պետական ինստիտուտի ուսանող Արթուր Գաբրիելյանը: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդի մայրը` Ռոզա Ծառուկյանը տպավորված էր Արթուր Գաբրիելյանի խաղով եւ պատրաստակամություն է հայտնել ֆինանսավորել նրա ուսումը բուհում:
Մշակույթի փոխնախարար Դավիթ Մուրադյանն, իր հերթին, ողջունեց նման միջոցառումների անցկացման գաղափարը, նշելով դպրոցականների ելույթների բարձր մակարդակը: «Ես կրկին զգացի Վարուժանի ստեղծագործությունների ողջ խորությունն ու դրամատիզմը դպրոցականների անկեղծ ելույթների շնորհիվ»,-ասել է Մուրադյանը:
Միջոցառման ավարտին գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանը դպրոցին նվիրեց Վարուժանի հատընտիր ստեղծագործությունների նոր հրապարակումը: Գրող եւ թարգմանիչ Գրիգոր Ջանիկյանն, իր հերթին, դպրոցին նվիրեց Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող իր թարգմանած գիրքը, որի գլխավոր հերոսը Դանիել Վարուժանն է: Գրքի հեղինակն է իսպանուհի գրող Անգլադան, այն գրված է կատալոներեն:

20 Апрель 2009 - 18:11 AMT
В связи с 125-ым юбилеем армянского поэта Даниэла Варужана в школе, названной именем поэта, состоялось мероприятие, на котором присутствовали заместитель министра культуры РА Давид Мурадян, председатель союза писателей Армении Левон Ананян, директор музея литературы Генрик Бахшян и другие деятели культуры.
Все гости возложили цветы у памятника Даниэла Варужана. По словам директора школы N89 Офели Петросян, у школы особое отношение к творчеству Варужана, что ярко отразилось в работах школьников.
“В течение месяца каждый из 41 класса нашей школы демонстрировал своего Варужана. Организовывались разные мероприятия, на которых представлялись работы, отражающие основную тематику произведений Даниэля Варужана, также читали стихи поэта, – отметила Петросян, – 23-го апреля состоится церемония награждения. Учреждены 16 наград, которые послужат поощрением для дальнейшего изучения армянской литературы школьниками», – заключила директор школы.
В ходе мероприятия были представлены мизансцены на основе произведений и эпизодов жизни Варужана. Роль Варужана играл бывший ученик школы, студент Ереванского государственного института театра и кино Артур Габриелян. Мать лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна Роза Царукян была впечатлена игрой Артура Габриеляна и после постановки выразила готовность финансировать обучение в ВУЗе.
Замминистра культуры Давид Мурадян, в свою очередь, приветствовал идею проведения подобных мероприятий, отметив высокий уровень выступлений школьников. «Я вновь ощутил глубину и весь драматизм произведений Даниэля Варужана благодаря искренности выступлений школьников», – отметил Мурадян
К концу мероприятия председатель союза писателей Левон Ананян подарил школе новое издание «Избранные стихи» Варужана. Писатель и переводчик Григор Джаникян, в свою очередь, подарил школе переведенную им книгу, рассказывающую о Геноциде армян, в которой главным героем выступает Даниэл Варужан. Автором книги, оригинал которой написан на каталонском языке, является испанская писательница Англада.