4 Փետրվար 2023 - 10:54 AMT
ԱՀԿ տվյալներով` աշխարհում տարեկան արձանագրվում է քաղցկեղի մոտ 10-12 մլն նոր դեպք և մոտ 9․6 մլն մահացության դեպք: Փետրվարի 4-ը Քաղցկեղի դեմ պայքարի համաշխարհային օրն է։ Այս տարվա կարգախոսն է՝ «Ապահովել ուռուցքաբանական ծառայությունների և պալիատիվ բուժօգնության հասանելիությունը», հայտնում է Առողջապահության նախարարությունը:
Հայաստանում տարեկան քաղցկեղի 7700 նոր դեպք է գրանցվում։ Վիճակագրական տվյալների վերլուծության համաձայն` տղամարդկանց շրջանում առավել տարածված են շնչափողի, բրոնխների, թոքի, լյարդի, միզապարկի և շագանակագեղձի, իսկ կանանց շրջանում` կրծքագեղձի, արգանդի մարմնի և վզիկի, իսկ վերջին տարիներին թե՛ տղամարդկանց, թե՛ կանանց շրջանում ստամոքսի և կոլոռեկտալ քաղցկեղների դեպքերի աճի միտում է գրանցվել:
Իրականացվող ծրագրերը
2019 թվականից քաղցկեղով պացիենտների ուռուցքաբանական վիրահատություններն իրականացվում են պետության կողմից երաշխավորված անվճար պայմաններով։
Հաստատված չարորակ ուռուցքաբանական և արյունաբանական ախտորոշումներով պացիենտների համար ճառագայթային բուժումը ներխոռոչային սարքերով` TERAGAM ճառագայթային սարքով և ELEKTA էլեկտրոնային արագացուցիչով, իրականացվում է ամբողջությամբ պետական պատվերի շրջանակներում:
Հաստատված չարորակ նորագոյացության ախտորոշման դեպքում հատուկ և դժվարամատչելի լաբորատոր-գործիքային ախտորոշիչ հետազոտությունները ևս իրականացվում են անվճար:
Կարևորելով պալիատիվ բուժօգնության դերն ու նշանակությունը` Հայաստանում 2022 թվականին պալիատիվ բժշկական օգնության գծով պետական պատվեր է տեղադրվել մոտ 17 բժշկական հաստատություններում: 2022թ. դրությամբ` Երևանում և մարզերում պալիատիվ բուժօգնության ծառայություն են մատուցում մոտ 37 արտահիվանդանոցային և հիվանդանոցային հաստատություններ: 2021 թվականին ԱՆ «Պրոֆ. Ռ. Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնում» բացվել է Հայաստանում առաջին մանկական պալիատիվ խնամքի կենտրոնը:
2022 թվականին ԱՆ Վ.Ա.Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնում բացվել է միջազգային չափանիշներին համապատասխան նոր պալիատիվ ծառայության կլինիկա:
Վաղ ախտորոշման հաջողված գործիքներից են ապացուցողական հենք ունեցող սքրինինգային ծրագրերը: Շարունակվում է 30-60 տարեկան կանանց շրջանում իրականացվել արգանդի պարանոցի քաղցկեղի սքրինինգային ծրագիրը` ՊԱՊ թեստի հետազոտությունները: 2021 թվականից մեկնարկել է կրծքագեղձի քաղցկեղի կանխարգելման ծրագիրը: Շարժական մամոգրաֆը տեղակայվել է Լոռու, Տավուշի և Սյունիքի մարզերի 8 քաղաքներում` սպասարկելով համապատասխան տարածաշրջանների 50-69 տարեկան կանանց: Ծրագրի մասնակիցների համար լրացուցիչ հետազոտությունները նույնպես իրականացվում են անվճար` «Վ.Ա. Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի» աջակցությամբ:
2022 թվականին փորձարարական կարգով «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ պոլիկլինիկայում և Գյումրու «Բեռլին պոլիկլինիկայում» ներդրվել է կոլոռեկտալ քաղցկեղի սքրինինգային ծրագիրը, որը կշարունակվի նաև այս տարի: Բարեհաջող շարունակվում է կրծքագեղձի քաղցկեղի բուժման ծրագիրը, կրծքագեղձի քաղցկեղի ախտորոշմամբ I-III փուլ Her(+) պացիենտներին, անվճար տրամադրվում են շվեյցարական նոր սերնդի, թանկարժեք «Տրաստուզումաբ 600մգլ» դեղը` յուրաքանչյուրին ամբողջ բուժման համար անհրաժեշտ քանակով, ինչի շնորհիվ բարելավվել է նրանց կյանքի որակը:

4 Февраль 2023 - 12:49 AMT
4 февраля ежегодно отмечается Всемирный день борьбы с раковыми заболеваниями (World Cancer Day). По данным Всемирной организации здравоохранения, ежегодно в мире регистрируется около 10-12 миллионов новых случаев рака и около 9.6 миллиона смертей.
Ежегодно новые случаи в Армении составляют в среднем 7700, сообщает министерство здравоохранения РА.
Девизом Всемирного дня борьбы с раком в этом году является «Обеспечить доступ к онкологическим услугам и паллиативной помощи».
Согласно анализу статистических данных, у мужчин чаще встречается рак трахеи, бронхов, легких, печени, мочевого пузыря и предстательной железы, а у женщин – рак молочной железы, тела матки и шейки матки. В последние годы отмечается тенденция к увеличению заболеваемости раком желудка и толстой кишки как среди мужчин, так и среди женщин.
Министерство также представило реализуемые им программы. С 2019 года онкологические операции проводятся бесплатно, под гарантии государства.
Для больных с подтвержденными злокачественными онкологическими и гематологическими диагнозами лучевое лечение внутриполостными аппаратами – лучевой установкой TERAGAM и электронным ускорителем ELEKTA – проводится полностью в рамках государственного заказа. В случае подтвержденного диагноза злокачественного новообразования также бесплатно проводятся специальные и труднодоступные лабораторно-инструментальные диагностические исследования.
Подчеркивая роль и значение паллиативной помощи, в 2022 году в 17 медицинских учреждениях Армении был размещен государственный заказ на паллиативную помощь. В настоящее время около 37 амбулаторно-больничных учреждений оказывают паллиативную помощь в Ереване и регионах.
Продолжается программа скрининга рака шейки матки среди женщин 30-60 лет – Пап-тесты (PAP-тест ). Программа профилактики рака груди стартовала с 2021 года.
В 2022 году в экспериментальном порядке в поликлинике Медицинского центра «Сурб Григор Лусаворич» и в гюмрийской «Берлинской поликлинике» была внедрена программа скрининга колоректального рака, которая продолжится и в этом году.
Программа лечения рака молочной железы успешно продолжается, больные раком молочной железы I-III стадии Her(+) бесплатно обеспечиваются швейцарским дорогостоящим препаратом нового поколения «Трастузумаб 600 мг» в количестве, необходимом на весь курс лечения, благодаря чему улучшилось качество их жизни.