Հաշվի առնելով փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժը, ինչն ավելի է խորացրել Սիրիայում արդեն տարիներ շարունակվող հումանիտար ճգնաժամը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում Սիրիայի Հալեպ քաղաքում գործող 15, ինչպես նաև Դամասկոսի, Լաթակիայի և Քեսաբի հայ կրթական հաստատություններին։
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի` «Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամի» կողմից տրամադրված 100,000 դոլարը կուղղվի այդ կրթական հաստատություններին, որտեղ աշխատող մոտ 1100 ուսուցիչները և տեխնիկական անձնակազմը կստանան ֆինանսական աջակցություն։ Երկրաշարժից վնասվել են նաև համայնական կրթական և եկեղեցական կառույցներ, այդ թվում նաև Հալեպում գտնվող «Քարէն Եփփէ» ազգային ճեմարանը, «Կիլիկեան» դպրոցը և Ազգային պատսպարանը, ուստի հատկացված ֆինանսական աջակցության մի մասը կուղղվի այդ հաստատությունների վերանորոգմանը։
Այս հրատապ հումանիտար ծրագիրն իրականացվում է Սիրիայում ՀՀ դեսպանության հետ սերտ համագործակցությամբ, ինչպես նաև Սիրիայում գործող եկեղեցական և համայնքային այլ կառույցների ներգրավվածությամբ:
Սիրիահայությանը նախորդ օժանդակության ծրագիրն իրականացվել էր 2020 թվականին, երբ կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված Սիրիայում էլ ավելի բարդացավ առողջապահական և սոցիալ–տնտեսական իրավիճակը: Հիմնադրամը 70,000 դոլար տրամադրեց Սիրիայում գործող մի շարք հայկական կրթօջախների, ինչպես նաև կորոնավիրուսային հիվանդությամբ Սիրիայում ստացիոնար բուժում ստացող սիրիահայությանը։

В связи с разрушительным землетрясением в Сирии 6 февраля, усугубившим продолжающийся в стране гуманитарный кризис, Всеармянский фонд «Айастан» оказывает финансовую поддержку 15 армянским учебным заведениям в Алеппо, а также другим армянским учебным заведениям в Дамаске, Латакии и Кесабе. Об этом сообщает пресс-служба фонда.
Помощь в размере $100,000 предоставляется французским филиалом (Fonds Arménien de France) Всеармянского фонда «Айастан» и будет выделена образовательным учреждениям для оказания финансовой помощи примерно 1100 учителям и техническому персоналу.
Были повреждены здания армянских учебных заведений и церквей в Алеппо, поэтому часть поддержки будет направлена на ремонт этих учреждений.
Срочная гуманитарная помощь будет распределяться в тесном сотрудничестве с посольством Республики Армения в Сирии и с привлечением церковных и армянских общественных организаций.
В Сирии в результате землетрясения, произошедшего 6 февраля, погибли 3377 человек: 2030 погибших – в районах, контролируемых повстанцами, 1347 погибших – в районах, контролируемых правительством.
Предыдущая программа помощи сирийским армянам была реализована в 2020 году, когда медико-социальная и экономическая ситуация в Сирии еще больше осложнилась пандемией коронавируса. Фонд выделил 70 тыс долларов ряду армянских образовательных центров в Сирии, а также сирийским армянам, проходящим лечение от коронавируса в стационаре.