21 Ապրիլ 2009 - 14:08 AMT
Աշխարհում մեկ տարում տեղի է ունենում 900 հազար բեղմնավորում: Իսկ ամեն օր ընդհատվում է 150000 հղիություն: Մեկ տարում գրանցվում են հղիության արհեստական ընդհատման 53-60 մլն դեպքեր:
Հայաստանում 2004-ին օրենք ընդունվեց, ըստ որի յուրաքանչյուր կին իրավունք ունի մինչեւ 12 շաբաթը հղիության արհեստական ընդհատում անել: 12 եւ 22 շաբաթներից հետո միայն բժշկի նշանակմամբ կարելի է ընդհատել հղիությունը:
«Հայաստանում սկսած 2005-ից հղիության ընդհատման պատճառով կանանց մահացության դեպքեր չեն գրանցվել: 90-ականների հետ համեմատած` արհեստական վիժումների թիվը նվազել է 4 անգամ. մեկ արհեստական վիժմանը բաժին է ընկնում 5 ծննդաբերություն: Այդ թվի մեջ չեն մտնում բնական վիժումները»,- ասել է ՀՀ Առողջապահության նախարարության մոր եւ մանկան առողջության պահպանման գլխավոր մասնագետ Գայանե Ավագյանը:
Նա նշեց, որ շատ հայ կանայք փոխել են իրենց վերաբերմունքը հղիության եւ նրա ընդհատման նկատմամբ. օգտվում են հակաբեղմնավորման միջոցներից, ինչը նվազեցնում է արհեստական վիժումների քանակը:
Հայաստանում ամենատարածված հակաբեղմնավորման միջոցներն են համարվում պահպանակները եւ ներարգանդային պարույրը: Ավելի քան 16 տոկոս կանայք նախընտրում են ներարգանդային պարույրը, որն անպայման պետք է նշանակվի բժշկի հետ խորհրդատվությունից հետո:
Հայաստանում հղի կանանց համար բժշկական խորհրդատվությունն անվճար է: Նոր ազգային ծրագրով յուրաքանչյուր հղի կին Մայրության հավաստագիր է ստանում պոլիկլինիկայում, որտեղ խորհրդատվություն է ստանում: Այդ հավաստագիրը անվճար խորհրդատվության եւ ծննդաբերության իրավունք է տալիս:

21 April 2009 - 14:08 AMT
В мире за год происходит 900 тыс. зачатий. А ежедневно прерывается 150 000 беременностей. В год регистрируется 53-60 млн. случаев искусственного прерывания беременности.
В Армении 2004 году был принят закон, по которому каждая женщина имеет право искусственным путем прерывать беременность до 12 недель. После 12 и до 22 недель, только по предписанию врача можно прерывать беременность.
“В Армении начиная с 2005-го года не было случаев смертей женщин из-за прерывания беременности. По сравнению с 90-ми число абортов уменьшилось в 4 раза: на один аборт приходится 5 родов. В это число не входят выкидыши”, – сказала главный специалист по защите здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения РА Гайане Авагян.
Она отметила, что очень многие армянские женщины изменили свое отношение к беременности и ее прерыванию: пользуются противозачаточными средствами, что уменьшает число абортов.
В Армении самыми распространенными противозачаточными средствами считаются презервативы и внутриматочная спираль. Более чем 16% женщин страны предпочитают внутриматочную спираль, которая обязательно должна быть назначена после консультации у врача.
В Армении медицинская консультация для беременных женщин бесплатна. По новой Национальной программе, каждая беременная женщина получает Сертификат материнства в поликлинике, в которой проходит консультацию. Этот Сертификат дает право на бесплатные консультации и роды.