21 Ապրիլ 2009 - 16:28 AMT
«Հայաստանում Ուրարտագիտության կենտրոնի շենքը առաջնային կարեւորության հարց է: Եթե ոչ մենք, ապա մեր հարեւանները` թուրք մասնագետները, որոշ ժամանակ անց կկարողանան աշխարհին ներկայացնել մեր պատմության մի ամբողջ դարաշրջան: Այսօր արդեն Թուրքիայում բավական լրջորեն զբաղվում են ուրարտագիտությամբ»,- հայտնել է «Էրեբունի» թանգարանի տնօրեն Աշոտ Փիլիպոսյանը:
Փիլիպոսյանի նախաձեռնությամբ «Էրեբունի» թանգարանում Երեւանի պետական համալսարանի եւ Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ուսանողները պատմական գիտությունների դոկտոր Նիկոլայ Հարությունյանի մոտ մեկ տարվա ընթացքում ուսումնասիրել են ուրարտերենը: Մայիսին կկազմակերպվեն բիոհնագիտության դասընթացներ, որոնք վարելու է պատմական գիտությունների թեկնածու Ռուզաննա Մկրտչյանը: Ծրագրվում են նաեւ հնագիտության դասընթացներ:
Ինչպես վստահեցրել է «Էրեբունի» թանգարանի տնօրենը, ծրագիրը կազմակերպվել է ուրարտագիտության մասնագետների պատրաստման համար, ինչն իր հերթին կնպաստի Հայաստանում Ուրարտագիտության կենտրոնի բացմանը:
«Հայաստանում Ուրարտագիտության կենտրոնի բացման համար մասնագետների եւ նյութի պակաս չկա, պակասը գումարային է: Բայց դեռեւս խորհրդային տարիներին «Էրեբունի» թանգարանի շենքի ճարտարապետ Շմավոն Ազատյանն ավարտեց Ուրարտագիտության կենտրոնի համար շենքի նախագիծը: 1980-ականների վերջին հասցրեցին սկսել շինարարությունը, որը հայտնի պատճառներով դադարեցվեց: Այսօր մենք հապաղելու իրավունք չունենք»,- ընդգծել է Աշոտ Փիլիպոսյանը:
1 մլն դոլարը բավական է 1400 քառ. մետր տարածությամբ երկհարկանի շենքի շինարարության համար: Շենքի հիմքն ամրացվել է «Էրեբունի» թանգարանի հետեւում:
«Հայաստանում Ուրարտագիտության կենտրոնի ստեղծումն ունի ոչ միայն գիտական, այլեւ քաղաքական կարեւորություն, հետեւաբար, հարկավոր է ներգրավել պետական, ինչպես նաեւ մասնավոր միջոցները»,- ամփոփել է «Էրեբունի» թանգարանի տնօրեն Աշոտ Փիլիպոսյանը:

“Создание в Армении Центра по урартоведению – вопрос первичной важности. Если не мы, то наши соседи – турецкие специалисты через некоторое время смогут представить миру целую эпоху нашей истории. Уже сегодня в Турции довольно серьезно занимаются урартоведением”, – заявил директор музея “Эребуни” Ашот Пилипосян.
По инициативе Пилипосяна в музее “Эребуни” студенты Ереванского государственного университета и Армянского государственного педагогического университета у доктора исторических наук Николая Арутюняна в течение года изучали урартский язык. В мае будут организованы курсы биоархеологии, которые будет вести кандидат исторических наук Рузанна Мкртчян. Планируются также курсы по археологии.
Как заверил директор музея “Эребуни”, программа организована в целях подготовки специалистов урартоведения, что в свою очередь будет способствовать открытию в Армении Центра урартоведения.
“Для открытия в Армении Центра по урартоведению нет нехватки специалистов и материала, нехватка денежная. Но еще в советские времена архитектор здания музея “Эребуни” Шмавон Азатян закончил проект здания для Центра по урартоведению. В конце 1980-ых успели начать строительство, которое по известным причинам было приостановлено. Сегодня мы не имеем права медлить”, – подчеркнул Ашот Пилипосян.
1 млн. долларов хватит на строительство двухэтажного здания в 1400 кв. метров. Фундамент здания заложен за зданием музея “Эребуни”.
“Создание в Армении Центра по урартоведению имеет не только научную, но и политическую важность, следовательно, нужно привлечь государственные, а также частные средства”, – заключил директор музея “Эребуни” Ашот Пилипосян.