Գիրք նվիրելու օրվա հետ կապված, ի թիվս մշակութային այլ նախաձեռնությունների, Երևանի կոնյակի գործարանի ARARAT թանգարանն իր այցելուներին հետաքրքիր անակնկալ է մատուցել։
Շրջայցի դասական ծրագրի ավարտին՝ ARARAT կոնյակների համտեսից հետո այցելուներին ներկայացվել է օրվա խորհուրդը Հայաստանում, նվիրաբերվել են հուշանվեր գրքեր՝ X դարի հայ բանաստեղծ, փիլիսոփա Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» անգերազանցելի գլուխգործոցը թե հայերեն, թե այլալեզու թարգմանություններով։
Յուրաքանչյուր հուշանվեր կրում էր նաև յուրօրինակ նախաբան՝ Օրվա խորհուրդը ներկայացնող հակիրճ գրություն, որպեսզի տարիներ անց այս պոեմը վերընթերցելիս այցելուները վերհիշեն հայկական այս գեղեցիկ տոնը ջերմ հիշողությունների ներքո։
«Այս նախագծի շուրջ մտածելիս երկար քննարկում էինք և թիմի ներսում, և գրականագետների հետ, թե ինչ կարող ենք նվիրել, այնպես որ հայկական հարուստ գրական ժառանգություն մեջ Նարեկացու ընտրությունը պատահական չէր։ Բացի նրանից, որ «Մատյան ողբերգությանն» անընդհատ վերընթերցելու պոեմ է, այս ստեղծագործության հետ ARARAT Թանգարանի կապը բազմաչափ է: Որպես ժառանգության պահպանման և ներկայացման վայրերից մեկը` մեր ստեղծագործական համագործակցությունները բազմիցս են անդրադարձել այդ գլուխգործոցին. մասնավորապես «ARARAT զրույցի երեկո» նախագծի հյուրերից մեկը՝ աշխարհահռչակ դերասան Ջոն Մալկովիչը «Մատյան ողբերգության» բեմական անզուգական ընթերցանումների հեղինակն է», – նշել է Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։

В рамках отмечаемого в Армении Дня книгодарения наряду с рядом культурно-образовательных инициатив Музей ARARAT Ереванского коньячного завода преподнес своим посетителям интересный подарок.
Так, 19 февраля гостям Музея в завершении программы классической экскурсии – в ходе дегустационного ритуала – было представлено значение и культурные корни праздника и в качестве подарка преподнесена книга великого армянского поэта, философа X века Григора Нарекаци «Книга скорбных песнопений» как на армянском, так и в переводах на иностранные языки.
Каждый сувенир сопровождался своеобразным «эпиграфом», раскрывающим значения дня. По замыслу авторов инициативы, спустя годы, десятилетия, когда каждый гость будет возвращаться и перечитывать великую поэму, данный «эпиграф» станет поводом тепло вспомнить этот армянский праздник.
«В рамках этого проекта мы долго обсуждали как в команде, так и с профессиональными литературоведами, что же преподнести в качестве подарка нашим гостям. Выбор Нарекаци в богатой традиции армянского литературного наследия оказался не случаен. Кроме того, что «Книга скорбных песнопений» — это поэма, к которой постоянно возвращаешься, связь Музея ARARAT с этим произведением весьма многогранна. Творческие коллаборации не раз рифмовались с этим произведением. Так, один из гостей проекта ARARAT Speakers Night – Джон Малкович также известен своим неповторимым форматом сценического прочтения «Песни скорбных песнопений»,- отмечает Заруи Сарибекян, менеджер по связям с общественностью Ереванского коньячного завода.