21 Ապրիլ 2009 - 16:55 AMT
Ապրիլի 22-ին Երեւանում մեկնարկում է «Ազգային պատկերասրահ» հինգերորդ երաժշտական միջազգային փառատոնը: Փառատոնը կբացի Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային պետական ակադեմիական թատրոնի նվագախումը Կարեն Դուրգարյանի ղեկավարությամբ:
Հայտնի կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանը գլխավորում է փառատոնի գեղարվեստական խորհուրդը: Կոմպոզիտորներ Տիգրան Մանսուրյանն ու Երվանդ Երկանյանը, երաժշտագետ Մարգարիտա Ռուխկյանը, Օպերայի եւ բալետի ազգային պետական ակադեմիական թատրոնի նվագախմբի դիրիժոր Կարեն Դուրգարյանը գեղխորհրդի անդամներ են: Փառատոնի հիմնադիրներն են Մարիամ Շահինյանը եւ Գարիկ Նազարյանը:
«Փառատոնի շրջանակներում կնշվի կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի 70-ամյակը»,-հաղորդել է փառատոնի հիմնադիր Մարիամ Շահինյանը: Նրա խոսքերով, փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենան նաեւ տարբեր պրեմիերաներ, կներկայացվի նոր «Երեւան» եռյակը:
Կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանն ասել է. «Փառատոնում, մասնավորապես, կներկայացվեն իմ այն աշխատանքները, որ գրվել են տարիներ առաջ, սակայն դեռեւս երբեք չեն կատարվել Երեւանում»:
Փառատոնի շրջանակներում հանդես կգան Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային պետական ակադեմիական թատրոնի նվագախումը, Մեներգիչների պետական համույթը, «Երեւան» եռյակը, ինչպես նաեւ երաժիշտներ Մաքսիմ Նովիկովը (Ռուսաստան), Կոլին Յակոբսենը (ԱՄՆ), Կառլա Քիգլսթենը (ԱՄՆ):
Ինչպես եւ 2008թ., այս անգամ եւս փառատոնը կանցնի «Վիվասել-ՄՏՍ» ընկերության հովանավորությամբ, ինչպես նաեւ Հայաստանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:

21 Апрель 2009 - 16:55 AMT
22 апреля в Ереване стартует пятый международный музыкальный фестиваль «Национальная галерея». Откроет фестиваль оркестр Национального государственного академического театра оперы и балета им. Спендиаряна под руководством Карена Дургаряна.
Известный композитор Эдвард Мирзоян возглавляет художественный совет фестиваля. Композиторы Тигран Мансурян и Ерванд Ерканян, музыковед Маргарита Рухкян, главный дирижер Национального государственного академического театра оперы и балета Карен Дургарян являются членами худсовета. Основатели фестиваля – Мариам Шагинян и Гарик Назарян.
“В рамах фестиваля будут отмечаться 70-летие композитора Тиграна Мансуряна”, – сообщила основательница фестиваля Мариам Шагинян. По ее словам, также в рамках фестиваля состоятся разные премьеры, в частности, будет представлено новое трио “Ереван”.
Композитор Тигран Мансурян сказал: «На фестивале, в частности, будут представлены мои работы, которые уже много лет как написаны, но никогда еще не исполнялись в Ереване».
На фестивале выступят оркестр Национального государственного академического театра оперы и балета, Государственный ансамбль солистов, трио “Ереван”, а также музыканты Максим Новиков (Россия), Колин Якобсен (США), Карла Киглстен (США).
Фестиваль как в 2008, так и в этом году пройдет при поддержке компании “Vivacell-MTS”, а также при содействии Министерства культуры Армении.