24 Փետրվար 2023 - 07:57 AMT
Փաշինյանն ու Գուտերեշը ԼՂ և Լաչինի միջանցք ՄԱԿ-ի փաստահավաք առաքելություն ուղարկելուն առնչվող հարցեր են քննարկել
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք ՄԱԿ-ի փաստահավաք առաքելություն ուղարկելուն առնչվող հարցեր:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և դրա հաղթահարմանը վերաբերող թեմաների:
Երկուստեք ընդգծվել է Լաչինի միջանցքն Ադրբեջանի կողմից ապաշրջափակելու անհրաժեշտությունն ու դրա անխափան գործունեության կարևորությունը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՄԱԿ առաքելություն ուղարկելու հարցի շուրջ քննարկումները շարունակել: Անտոնիո Գուտերեշը նշել է, որ հարցը կպահի ուշադրության կենտրոնում:
Վարչապետը կարևորել է նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու մասին Հայաստանի պահանջը բավարարելու որոշումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, ԼՂ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանը և անվտանգությանը վերաբերող հարցերի շուրջ:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Собеседники коснулись возникшего в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора гуманитарного кризиса и его преодоления.
В частности, были обсуждены вопросы, связанные с направлением миссии ООН по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор.
Двусторонне была подчеркнута необходимость разблокирования Азербайджаном Лачинского коридора и отмечена важность его бесперебойной работы.
Достигнута договоренность продолжить обсуждение вопроса об отправке миссии ООН. Антониу Гутерриш отметил, что будет держать этот вопрос в центре внимания.
Премьер-министр также отметил важность решения Международного суда ООН удовлетворить иск Армении о применении временных мер относительно разблокирования Лачинского коридора.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, защиты прав народа Нагорного Карабаха и безопасности.