1 Մարտ 2023 - 09:36 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի բացմանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Մարտի 1-ը բացահայտված է, բայց մեղավորները դեռևս պատժված չեն ամենատարբեր պատճառներով, այդ թվում՝ հայտնի իրավական մի շարք որոշումներով։
«Բայց ասեմ՝ այն, որ մինչև հիմա Մարտի 1-ի մարդասպանները հայտնաբերված չեն, դա չի նշանակում, որ այդպես չի լինի։ Մեծ խնդիրներից մեկը հետևյալն է, որ նաև քրեական գործի վարույթներով հիմնավորվել, ապացուցվել է, որ նախաքննությունը 2008 թվականի մարտի 1-ից հետո ոչ միայն ամբողջ ջանքերը չի գործադրել, որպեսզի տեղի ունեցած հանցագործությունը բացահայտվի, այլև բոլոր հնարավոր ջանքերը գործադրվել են, որպեսզի բացահայտումը կամ դժվար լինի, կամ անհնար դառնա», – ասել է Փաշինյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Նա ասել է, թե իր դիրքորոշումն այն է, որ պետք է հասնել լիարժեք և ամբողջական բացահայտմանը։
«Այն, որ մարտի 1-ը բացահայտված է առնվազն մինչև կատարողների մակարդակ, այսինքն՝ բուն կատարողները հայտնի չեն, իսկ մնացած շղթաները ոնց են աշխատել, իհարկե, բացահայտված է», – ասել է վարչապետը։
2008-ի փետրվար ամսվա վերջին, ՀՀ նախագահի փետրվարի 19 ընտրությունների արդյունքներից դժգոհ քաղաքացիները՝ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ հանրահավաքներ ու նստացույց էին անցկացնում Ազատության հրապարակում: Մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ոստիկանության աշխատակիցները Ազատության հրապարակում զենք, զինամթերք և մոլոտովյան կոկտեյլներ հայտնաբերելու պատրվակով ներխուժեցին հրապարակ, հարձակվեցին ցուցարարների վրա և ուժով ցրեցին նրանց: Ժամեր անց ցուցարարները հավաքվեցին Մյասնիկյանի արձանին հարող հրապարակում՝ Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի դեսպանատների առաջ, և սկսվեց ինքնաբուխ հանրահավաք։ Ավելի ուշ հայտարարվեց պարետային ժամ, մայրաքաղաք մտցվեցին բանակային ստորաբաժանումներ: Բախումների արդյունքում զոհվեց տասը մարդ:

1 Март 2023 - 12:03 AMT
Дело 1 марта раскрыто, но виновные пока не наказаны по самым разным причинам, в том числе по ряду известных вам правовых решений, заявил 1 марта журналистам премьер-министр Армении Никол Пашинян на открытии памятника, посвященного жертвам массовых беспорядков в Ереване1марта2008 года.
«Но скажу: то, что до сих пор убийцы 1 марта не найдены, это не означает, что этого не произойдет. Одна из больших проблем заключается в том, что также в рамках производств поуголовномуделу обосновано, доказано, что после 1 марта 2008 года предварительное следствие не только не приложило усилий, чтобы произошедшее преступление было раскрыто, но и сделало все возможное, чтобы раскрытие дела либо было сложным, либо стало невозможным», – сказал он, пишет Aysor.am .
Никол Пашинян отметил, что его позиция состоит в том, что нужно добиться полного раскрытия.
«Дело 1 марта раскрыто как минимум до уровня исполнителей, то есть, сами исполнители не известны, однако как работали все остальные звенья, конечно, известно», – сказал премьер.
Спустя 15 лет после трагических событий, произошедших в Армении 1 марта 2008 года, в Ереванском детском парке открылся памятник, посвященный 10 жертвам событий 1 марта. В церемонии открытия памятника участие приняли премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент РА Ваагн Хачатурян, председатель НС Ален Симонян, члены семей погибших 1 марта.