3 Մարտ 2023 - 07:36 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բեռլինում այցելել է Արտաքին քաղաքականության գերմանական խորհուրդ, որտեղ «Անվտանգությունը և կայունությունը Հարավային Կովկասում. Հայաստանի հեռանկարը» թեմայով քննարկմանն շրջանակում ունեցած ելույթում ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային գործընթացի 3 հիմնական ուղղությունը։
«Դրանք են՝ համաձայնագիր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման մասին, տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակում և սահմանագծում և անվտանգություն:
Հայաստանը համաձայնել է տարանջատել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումը հայ-ադրբեջանական գործընթացից՝ այն տրամաբանությամբ, որ Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև կձևավորվի քննարկումների միջազգային մեխանիզմ։ Հայաստանի համար կարևոր նշանակություն ունի Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության և իրավունքների խնդիրների լուծմանն ուղղված երաշխիքային մեխանիզմի ստեղծումը, որը կունենա միջազգային տեսանելիություն և ներգրավվածություն:
Չխորանալով մանրամասների մեջ՝ կցանկանայի նշել, որ հումանիտար բնույթի հիմնախնդիրները, ինչպիսիք են` բոլոր հայ ռազմագերիների վերադարձը և միջազգային կազմակերպությունների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, շարունակում են մնալ չլուծված և մեզ համար հանդիսանում առաջնային մտահոգության հարցեր»,-ասել է նա։
Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից ռազմագերիների մասին Ժնևի կոնվենցիայի շարունակական խախտումները, քանի որ առնվազն 33 հայ ռազմագերի դատապարտվել է տարբեր ժամկետներով ազատազրկման՝ միանգամայն մտացածին մեղադրանքներով։
«Այն, որ Ադրբեջանը մերժում է հայ ռազմագերիներին հայրենիք վերադարձնել, Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի հերթական խախտումն է»,-ասել է վարչապետը։
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ առաջարկներ կան, որոնց շուրջ հայկական ու ադրբեջանական կողմերի միջև կոնսենսուս կա: Նա հավաստիացրել է, որ Հայաստանը վաղուց պատրաստ է խաղաղության պայմանագրի կնքմանը, բայց Ադրբեջանն անընդհատ նոր առաջարկներ է ներկայացնում։
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, թե Հայաստանի հետ բանակցություններում անցել են «առցանց դիվանագիտության»։ Մենք միմյանց ենք փոխանցում մեր առաջարկները»,-ասել է Բայրամովը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в Берлине посетил Немецкий совет по международным отношениям, где провел встречу с представителями политических, общественных и экспертных кругов, принял участие в обсуждении на тему «Безопасность и стабильность на Южном Кавказе» и представил 3 основных направления армяно-азербайджанского переговорного процесса. Об этом сообщает пресс-служба премьер-министра РА.
«Правительство Армении проявило политическую волю и предпринимает решительные шаги для открытия новой эры мира и стабильности на Южном Кавказе и конструктивно участвует в армяно-азербайджанских переговорах.
Переговорный процесс Армения-Азербайджан идет по следующим трем основным направлениям: соглашение об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном, разблокировании и разграничении транспортных коммуникаций и экономических связей в регионе и безопасности.
Армения согласилась отделить урегулирование нагорно-карабахской проблемы от армяно-азербайджанского процесса, исходя из логики того, что между Степанакертом и Баку будет сформирован международный механизм обсуждений. Для Армении важно создать гарантийный механизм, направленный на решение проблем безопасности и прав армян Нагорного Карабаха, который будет иметь международную видимость и участие», – отметил премьер.
Он добавил, что гуманитарные вопросы, такие как возвращение всех армянских военнопленных и вхождение международных организаций в Нагорный Карабах, остаются нерешенными и вызывают у Армении первостепенную озабоченность.
«Решительно осуждаем непрекращающиеся нарушения Азербайджаном Женевской конвенции о военнопленных, поскольку не менее 33 армянских военнопленных были приговорены к различным срокам лишения свободы по совершенно фиктивным обвинениям. Тот факт, что Азербайджан отказывается возвращать армянских военнопленных, является очередным нарушением Азербайджаном пункта 8 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года», – подчеркнул Пашинян.
Ранее спикер НС Ален Симонян заявил журналистам, что есть предложения, по которым есть консенсус между армянской и азербайджанской сторонами. Он заверил, что Армения давно готова заключить мирный договор, но Азербайджан постоянно вносит новые предложения.