3 Մարտ 2023 - 07:44 AMT
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը Բեռլինում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Գերմանիան կընդլայնի իր մասնակցությունը ԵՄ դիտորդական առաքելությանը։
Նա նշել է, որ Գերմանիան ավելի շատ դիտորդներ կուղարկի ՀՀ սահմանամերձ շրջաններ՝ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի կայունացման նպատակով, գրում է Deutsche Welle-ն։
Շոլցը մտահոգություն է հայտնել, որ ստատուս-քվոն «Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից վիճարկվող տարածաշրջանում շարունակում է անկայուն մնալ, իսկ հումանիտար իրավիճակը՝ ծայրահեղ մտահոգիչ»։
Նշվում է նաև` Շոլցն ընդգծել է, որ «շատ հպարտ է ընդհանրապես ամբողջ այս առաքելությամբ, որը գերմանացի դաշնային ոստիկան է ղեկավարում։ Նա հավելել է, որ ցանկանում է զարգացնել այդ առաքելությունը՝ Գերմանիայից ավելի շատ դիտորդների ներգրավելով։
Շոլցը նաև կոչ է արել «կենսունակ լուծում» գտնել հակամարտության կարգավորման համար՝ երկու երկրների տարածքային ամբողջականության և Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա։
Փետրվարի 20-ին Եվրամիությունը մեկնարկել է իր քաղաքացիական առաքելությունը Հայաստանում։ ԵՄ առաքելության՝ բացառապես քաղաքացիական անձնակազմի կազմում ընդգրկված է մոտ 100 մարդ, այդ թվում՝ մոտ 50 անզեն դիտորդ։ Առաքելության օպերատիվ շտաբը Վայոց Ձորի մարզի Եղեգնաձոր քաղաքում է։ Եվրոպայի արտաքին գործողությունների ծառայության Քաղաքացիական պլանավորման և վարման կարողությունների (CPCC) գործադիր տնօրեն Ստեֆանո Թոմատը կաշխատի որպես Քաղաքացիական գործողությունների հրամանատար, իսկ Մարկուս Ռիտերը՝ որպես առաքելության ղեկավար:
Առաքելությունը պաշտոնապես ստեղծվել է Խորհրդի՝ 2023 թ. հունվարի 23-ի որոշմամբ: «Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի հայկական կողմում տեղակայման նպատակն է նպաստել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում կայունությանը, հակամարտությունից տուժած շրջաններում կառուցել վստահության և անվտանգություն, ինչպես նաև ապահովել միջավայր, որը կնպաստի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման ջանքերին, ինչին աջակցում է ԵՄ-ն»,-ասվում է որոշման մեջ:
Ընթերցեք նաև․Շոլց․ ՀՀ և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ԼՂ քաղաքացիների ինքնորոշման իրավունքները հավասարազոր են

3 Март 2023 - 09:40 AMT
Германия направит больше наблюдателей в приграничные районы Армении для стабилизации ситуации в зоне карабахского конфликта. Об этом канцлер Германии Олаф Шольц заявил 2 марта после встречи в Берлине с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Выступая на совместной с Пашиняном пресс-конференции, Шольц выразил озабоченность тем, что статус-кво в оспариваемом Арменией и Азербайджаном регионе остается нестабильным, а гуманитарная ситуация – «крайне удручающей». Канцлер ФРГ призвал найти «жизнеспособное решение» для урегулирования конфликта на основе соблюдения принципа территориальной целостности двух стран и права на самоопределение жителей Нагорного Карабаха, пишет Deutsche Welle.
При этом Шольц подчеркнул, что очень гордитсямиссией ЕС по наблюдению за линией разграниченияв Нагорном Карабахе, которую возглавляетофицерфедеральной полиции Германии. Глава немецкого государства заявил, что хочет дальше развивать эту миссию, с привлечением большего числа наблюдателей из Германии.
Двухлетняя гражданская миссия Европейского Союза в Армении (EUMA) начала работу 20 февраля. Общая численность ее персонала – исключительно гражданского, как подчеркнули в Брюсселе, – около 100 человек, включая примерно 50 невооруженных наблюдателей.
Миссия рассчитана на два года с целью содействовать стабильности в приграничных районах Армении, укреплять доверие и безопасность в пострадавших от карабахского конфликта регионах, а также способствовать нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.