4 Մարտ 2023 - 06:27 AMT
Հիվանդները հոսպիտալացված են: Մասնագետները նրանց վիճակը գնահատում են միջին ծանրության, հայտնում է Առողջապահության նախարարությունը։
Այժմ միջոցառումներ են իրականացվում հիվանդների վարակի աղբյուրը հայտնաբերելու և վիրուսի հետագա տարածումը կանխարգելելու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ կարմրուկը սուր վիրուսային, խիստ բարձր վարակելիությամբ հիվանդություն է, որը բնորոշվում է ցանային երևույթներով, չոր հազով, ջերմությամբ և այլն: Վարակը փոխանցվում է օդային ճանապարհով։
Կարմրուկի կանխարգելման լավագույն և արդյունավետ միջոցը պատվաստումն է։
Առողջապահության նախարարությունը հորդորում է բոլոր նրանց, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ առնվազն երկու դեղաչափ պատվաստում, դիմել տեղամասային պոլիկլինիկա և պատվաստվել:

4 Март 2023 - 09:40 AMT
В Республике Армения зарегистрировано 11 лабораторно подтвержденных случаев кори. Об этом сообщает пресс-служба министерства здравоохранения.
Больные госпитализированы. Эксперты оценивают их состояние как средней степени тяжести.
«Сейчас проводятся мероприятия по выявлению источника заражения пациентов и недопущению дальнейшего распространения вируса.
Корь – острое вирусное заболевание с высокой контагиозностью, для которого характерны сыпь, сухой кашель, высокая температура и др. Инфекция передается воздушно-капельным путем», – говорится в сообщении.
Отмечается, что лучшим и наиболее эффективным способом профилактики кори является вакцинация.
Минздрав призывает всех, у кого нет хотя бы двух прививок от кори, обратиться в местную поликлинику и сделать прививку.