22 Ապրիլ 2009 - 11:12 AMT
ԱՄՆ-ի դեսպանությունը շուրջ 18 մլն դրամ արժողությամբ ամերիկագիտության դասագրքեր է նվիրել Հայաստանի 3 բուհերի
Այսօր ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան տեղեկատվական ռեսուրսների կենտրոնում տեղի է ունեցել Հայաստանի 3 բուհերի շուրջ 18 մլն դրամ արժողությամբ ամերիկագիտության դասագրքերի նվիրաբերման արարողությունը: Արարողությանը ներկա էին Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի, Երեւանի պետական համալսարանի եւ Ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանի ներկայացուցիչները:
Ամերիկյան անկյունների ծրագրի շրջանակներում բուհերին փոխանցված գրքերի արժեքը շուրջ 50 հազար դոլար է (18 մլն դրամ):
Արարողության ընթացքում Մարի Յովանովիչը նշել է, որ այլ մշակույթների ծանոթանալն ազգերի միջեւ փոխադարձ ընկալումն ու ըմբռնումը երաշխավորելու բանալի է:
Բուհերի ներկայացուցիչներն իրեցն երախտագիտութունն են հայտնել` բարձր գնահատելով ԱՄՆ դեսպանության եւ ՀՀ միջեւ համագործակցությունը: Սլավոնական համալսարանի ներկայացուցիչը համալսարանի ռեկտոր Արմեն Դարբինյանի անունից Մարի Յովանովիչին նամակ եւ հուշանվեր հանձնեց:

Сегодня в центре информационных ресурсов посольства США в РА состоялась церемония, в ходе которой посол США в РА Мари Йованович передала в дар армянским ВУЗам книги по америковедению. На церемонии присутствовали представители Ереванского Государственного Лингвистического Университета имени В.Брюсова, Ереванского Государственного Университета и Российско-Армянского (Славянского) Университета (РАУ).
Общая стоимость книг, переданных ВУЗам в рамках программы “Американский уголок”, составляет 50 тыс. долларов (18 млн. драмов).
В ходе церемонии Мари Йованович отметила, что изучение культур разных народов гарантирует взаимопонимание между ними.
Представители ВУЗов выразили свою благодарность, дав высокую оценку сотрудничеству между посольством США и РА. Представитель РАУ от имени ректора университета Армена Дарбиняна вручил Мари Йовановичу письмо и памятный сувенир.