6 Մարտ 2023 - 06:53 AMT
ՀՀ ԱԳՆ․ Ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի գործողությունները այլ կերպ, քան ահաբեկչություն, հնարավոր չէ որակել
ՀՀ ԱԳՆ-ն ահաբեկչություն է որակել մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված դիվերսիոն հարձակումը, որի հետևանքով զոհվել են ԼՂ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության երեք ծառայող, մեկը վիրավորվել է:
ԱԳՆ-ն նշել է, որ ստեղծված պայմաններում Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք խումբ գործուղելը դառնում է կենսական անհրաժեշտություն:
«Փաստերը վկայում են, որ սա նախապես ծրագրավորված և Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից հրահանգավորված սադրանք է: Տեղի ունեցածից հետո Ադրբեջանի պաշտոնական մարմինները տեղեկություններ տարածեցին, թե իբր օպերատիվ տեղեկատվություն են ստացել, թե Հայաստանից զենք, զինամթերք ու անձնակազմ է տեղափոխվում Լեռնային Ղարաբաղ և իրացրել են այդ օպերատիվ տեղեկատվությունը:
Ադրբեջանի առաջ քաշած պաշտոնական վարկածն անհեթեթ է. նրանք չեն ներկայացրել և չեն կարող ներկայացնել այդ վարկածն ապացուցող ոչ մի փաստ ու հիմնավորում: Սա տեղի է ունենում Արդարադատության միջազգային դատարանի կայացրած որոշումից երկու շաբաթ չանցած, որով հերքվեցին Ադրբեջանի անհեթեթ պնդումները Հայաստանի կողմից ականների ենթադրյալ տեղադրումների վերաբերյալ:
ԼՂ ոստիկանության ձեռքի տակ առկա տեսանյութն ապացուցում է, որ ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը հարձակվել է «ՈւԱԶ» մակնիշի միկրոավտոբուսի վրա, որի մեջ եղել են ԼՂ ՆԳ նախարարության չորս աշխատակիցներ, որոնք ծառայողական նպատակներով Ստեփանակերտից ուղևորվելիս են եղել ԼՂ Հին Շեն, Մեծ Շեն գյուղեր: Ընդ որում, տեսանյութերը հիմնավորում են, որ «ՈւԱԶ»-ի մեջ բացի ծառայողական փաստաթղթերից և տաբելային զենքից այլ բան չի եղել:
Ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի գործողությունները այլ կերպ, քան ահաբեկչություն, հնարավոր չէ որակել: Գրեթե երեք ամիս շարունակ Լաչինի միջանցքի արգելափակման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետ ստեղծելուն ուղղված գործողություններին զուգահեռ Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի հայ բնակչության ահաբեկման գործողությունները՝ իրենց հայրենիքում ապրելու համար անմարդկային պայմաններ ստեղծելու միջոցով էթնիկ զտումներ իրականացնելու վերջնական նպատակով:
Հատկանշական է, որ փետրվարի 22-ին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ներկայացրած միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ դիմումի բավարարումից հետո ադրբեջանական կողմը ոչ միայն քայլեր չի ձեռնարկել դատարանի՝ իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշման իրականացման ուղղությամբ, այլ նաև ձեռնամուխ է եղել Արցախի հայ բնակչության, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ նոր հանցագործությունների:
Փետրվարի 28-ին ադրբեջանական զինված ուժերը կրակահերթ են բացել գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող Արցախի Մարտունու շրջանի Մյուրիշեն գյուղի բնակչի ուղղությամբ: Հրաձգային զինատեսակների կիրառմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից զինադադարը խախտվել է նաև մարտի 2-ին և մարտի 2-ի լույս 3-ի գիշերը՝ Ասկերանի, Մարտակերտի և Մարտունու շրջանների՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից:
Ադրբեջանի նշյալ գործողությունները տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման վերաբերյալ Բաքվի անկեղծության գործնական հերքումն են: Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովման երաշխիքների ու դրանցում միջազգային ներգրավվածության անհրաժեշտությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայաստանը կոչ է արել միջազգային հանրությանը, մեր տարածաշրջանում իրական խաղաղության հաստատմամբ հետաքրքրված երկրներին և միջազգային կազմակերպություններին՝ խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի կողմի ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման, ինչպես նաև լայնածավալ ռազմական գործողություններ սադրելու հերթական դրսևորումը և գործուն քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից իր իսկ միջազգային պարտավորությունների հետագա խախտումները բացառելու ուղղությամբ:

В МИД Армении диверсию, осуществленную Баку против Арцаха 5 марта, назвали терроризмом, отметив, что в нынешних условиях направление международной группы по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах становится жизненной необходимостью. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
«Факты свидетельствуют о том, что это провокация, заранее спланированная и инструктированная высшим руководством Азербайджана. После происшедшего официальные органы Азербайджана распространили информацию о том, что якобы получили оперативную информацию о переброске оружия, боеприпасов и личного состава из Армении в Нагорный Карабах и реализовали эту оперативную информацию.
Официальная версия, выдвинутая Азербайджаном, абсурдна: они не представили и не могут представить никаких фактов и обоснований в подтверждение этой гипотезы. Это произошло менее чем через две недели после того, как Международный суд ООН вынес решение против абсурдных заявлений Азербайджана о якобы установленных Арменией наземных минах», – говорится в сообщении.
Видео, имеющееся на руках полиции Нагорного Карабаха доказывает, что азербайджанская диверсионная группа атаковала микроавтобус УАЗ, в котором находились четыре сотрудника МВД Нагорного Карабаха, следовавшие из Степанакерта в карабахские села Хин Шен и Мец Шен. Причем видеозаписи доказывают, что кроме служебных документов и табельного оружия, в УАЗе больше ничего не было.
«Действия азербайджанской диверсионной группы нельзя квалифицировать никак иначе, как терроризм. Параллельно с действиями, направленными на блокирование Лачинского коридора и создание гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе, в течение почти трех месяцев Азербайджан продолжает терроризировать армянское население Арцаха с конечной целью этнической чистки, создавая бесчеловечные условия для проживания на своей родине.
Примечательно, что после того, как 22 февраля Международный суд ООН удовлетворил ходатайство о применении обеспечительной меры в отношении Азербайджана, азербайджанская сторона не только не предприняла шагов по выполнению юридически обязывающего решения суда, но и начала совершать новые преступления против населения Арцаха, в том числе гражданских лиц», – говорится в заявлении.
28 февраля ВС Азербайджана открыли огонь в направлении мирного жителя села Мюришен Мартунинского района Нагорного Карабаха, который осуществлял сельскохозяйственные работы. Режим прекращения огня с применением огнестрельного оружия был нарушен ВС Азербайджана в ночь на 3 марта с территорий, подконтрольных Азербайджану – в направлении Аскерана, Мартакерта и Мартуни, напомнили в МИД Армении.
«Эти действия Азербайджана являются практическим отрицанием искренности Баку в отношении установления мира и стабильности в регионе. Это в очередной раз доказывает необходимость гарантий прав и безопасности населения Нагорного Карабаха с привлечением в решение этого вопроса международного сообщества.
Республика Армения призывает международное сообщество, страны и международные организации, заинтересованные в установлении реального мира в нашем регионе, решительно осудить применение Азербайджаном силы и угрозы силой, а также неоднократные провокации с целью развязать крупномасштабные военные действия, и принять активные меры для исключения дальнейших нарушений Азербайджаном взятых на себя международных обязательств.
В существующих условиях направление международной группы по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах становится жизненной необходимостью», – говорится в заявлении МИД Армении.