7 Մարտ 2023 - 08:30 AMT
Մարտի 6-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում փոխնախարար Վահե Գևորգյանը և Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներին և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներին են ներկայացրել մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված դիվերսիոն հարձակման մանրամասները, որի հետևանքով զոհվել են ԼՂ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության երեք ծառայող, մեկը վիրավորվել է:
Գևորգյանը շեշտել է, որ վերոնշյալ դիվերսիոն հարձակումը, որը հանդիսանում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմի կոպտագույն խախտում, եղել է նախապես ծրագրավորված Ադրբեջանի կողմից: Մասնակիցների ուշադրությանն է ներկայացվել ԼՂ իշխանությունների կողմից հրապարակած տեսանյութը, որն ապացուցում է Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշված վարկածի անհիմն լինելը: Նա ընդգծել է նաև, որ դիվերսիոն գործողությունն իրականացվել է ոչ ռազմական թիրախի դեմ:
Օտարերկրյա դիվանագետների ուշադրությունը հրավիրվել է այն փաստին, որ արդեն երկու շաբաթից ավել է, ինչ Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Լաչինի միջանցքի բացման առնչությամբ կայացված իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը կոպտորեն արհամարհվում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։ Այն փաստը, որ այս ահաբեկչական գործողությունը տեղի է ունենում նաև այդ չկատարված վճռի պայմաններում, վկայում է, որ Ադրբեջանը դարձել է միջազգային իրավունքի չարամիտ կարգազանց:
Վահե Գևորգյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը տարբեր առիթներով դիմում է ուժի կիրառման՝ ահաբեկելու և միակողմանի առավելապաշտ լուծումներ պարտադրելու նպատակով, և որ նման կրկնվող միջադեպերը վկայում են, որ միայն միջազգային հստակ մեխանիզմի գոյության և ներգրավվածության պայմաններում Ադրբեջանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջև երկխոսությունը կարող է հաջողվել:
ՀՀ միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն իր հերթին հավելել է, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի վճիռը պարտադրում է Ադրբեջանին ապահովել Լաչինի միջանցքով անխափան տեղաշարժը երկու ուղղությամբ, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքում ապօրինի գործողությունների դադարեցումը և Լեռնային Ղարաբաղ գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումների վերականգնումը:
Նշվել է, որ միայն միջազգային հանրության հասցեական գնահատականները, հստակ գործողությունները կարող են օգնել զսպելու Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը և աջակցելու տարածաշրջանում կայունության և երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման ջանքերին:

В министерстве иностранных дел 6 марта состоялась встреча заместителя министра иностранных дел Армении Ваге Геворкяна и представителя Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосяна с главами аккредитованных в Республике Армения дипломатических миссий и представителями международных структур. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Заместитель министра представил иностранным дипломатам подробности диверсионного нападения, совершенного 5 марта вооруженными силами Азербайджана в Нагорном Карабахе, в результате которого погибли три сотрудника паспортно-визового отдела полиции министерства внутренних дел Нагорного Карабаха, один сотрудник ранен.
Ваге Геворкян подчеркнул, что вышеупомянутая диверсионная атака, которая является грубым нарушением режима прекращения огня, установленного трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, была заранее спланирована Азербайджаном. Вниманию участников был представлен видеоматериал, опубликованный властями Нагорного Карабаха, который доказывает необоснованность выдвинутой Азербайджаном версии. Он также подчеркнул, что азербайджанская диверсионная операция была проведена против невоенной цели.
Внимание иностранных дипломатов было обращено к тому факту, что уже более двух недель, как имеющее обязательную юридическую силу решение Международного суда об открытии Лачинского коридора грубым образом игнорируется властями Азербайджана. Тот факт, что этот террористический акт происходит также в условиях невыполненного решения, свидетельствует о том, что Азербайджан стал злостным нарушителем международного права:
Ваге Геворкян подчеркнул, что Азербайджан по разным поводам прибегает к применению силы с целью запугивания и навязывания односторонних максималистских решений, и что подобные повторяющиеся инциденты свидетельствуют о том, что только при наличии четкого международного механизма и вовлеченности диалог между Азербайджаном и Нагорным Карабахом может быть успешным.
Представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян в свою очередь добавил, что решение Международного суда обязывает Азербайджан обеспечить беспрепятственное передвижение по Лачинскому коридору в обоих направлениях, а также прекращение незаконных действий в Лачинском коридоре и восстановление поставок газа и электроэнергии в Нагорный Карабах.
Было отмечено, что только адресные оценки международного сообщества, четкие действия могут помочь сдержать агрессивную политику Азербайджана и поддержать усилия по установлению стабильности и долгосрочного мира в регионе.