22 Ապրիլ 2009 - 15:21 AMT
«Ժամանակակից աշխարհում հաջողության գրավականը գիտության համար բարենպաստ մթնոլորտի ստեղծումն է, ինչն առաջնային խնդիր է հայկական կառավարության համար: Ներկայումս ազգային մրցունակությունն առաջին հերթին ապահովվում է ազգի գիտական ընդունակությունների հաշվին»,- Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ԳԱԱ) ընդհանուր տարեկան հավաքին ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Վարչապետի խոսքով, ԳԱԱ տարեկան հավաքը լավ առիթ է մասշտաբային քննարկումների անցկացման եւ գիտության ու իշխանության միջեւ երկխոսության կարգավորման համար: Իսկ իշխանությունները, մասնավորապես` գործադիր, կգործադրի բոլոր ջանքերը, որպեսզի գիտությունը հայ հասարակության մեջ որպես արժեք ընկալվի:
Քննարկումների ընթացքում հնչեցին տեսակետներ, որ որոշ ինստիտուտների գործունեությունը ոչ մի արդյունքի չի բերում, որ գիտական ոլորտում կան բազմաթիվ բացասական երեւույթներ, որ որոշված չէ` ԳԱԱ-ում, թե համալսարաններում պետք է զարգանա գիտությունը: Այդ հարցերին Տիգրան Սարգսյանը պատասխանեց մեկ նախադասությամբ. «Մենք ձեզ հետ պարտավոր ենք պատասխանել այդ հարցերին, ընդ որում` ոչ միայն խոսքով, այլեւ գործով»:

22 Апрель 2009 - 15:21 AMT
“Залог успеха в современном мире – это создание благоприятной атмосферы для развития науки, что является приоритетом армянского правительства. Национальная конкурентоспособность в современном мире в первую очередь обеспечивается за счет научных способностей нации», – на общем годовом собрании Национальной академии наук (НАН) Армении сказал премьер-министр РА Тигран Саркисян.
По словам премьер-министра, годовое собрание НАН является хорошим поводом для проведения масштабных обсуждений и налаживания диалога между наукой и властью. А власти, в частности исполнительная, будет прилагать все усилия, чтобы наука в армянском обществе воспринималась как ценность.
В процессе обсуждений были озвучены точки зрения, что деятельность некоторых институтов не дает никаких результатов, что в научной сфере есть множество негативных явлений, что не определен вопрос, в НАН или в университетах должна развиватся наука. На эти вопросы Тигран Саркисян ответил одним предложением: “Мы с вами обязаны ответить на эти вопросы, и при том не только словом, но и делом».