Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 18-ին ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովի հետ հանդիպմանն ասել է, որ հայկական կողմը Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման խնդրով գործուն քայլեր է ակնկալում առաջին հերթին Ռուսաստանից։
Վորոբյովը Հայաստանում է ՀՀ ԱԺ և ՌԴ Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 36-րդ նիստի շրջանակում:
Անդրադառնալով պաշտոնական Բաքվի գործողություններին՝ ԱԺ նախագահը նշել է. «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի գլխին կախված հումանիտար աղետի վտանգը կանխելու նպատակով Լաչինի միջանցքով բնականոն տեղաշարժը վերականգնելու ջանքերի պահանջվածության համատեքստում հատուկ նշեմ, որ մենք գործուն քայլեր եւ հասցեական հայտարարություններ ենք ակնկալում մեր միջազգային գործընկերներից և առաջին հերթին` Ռուսաստանի Դաշնությունից, որի խաղաղապահ զորակազմը տեղակայվել է Լեռնային Ղարաբաղում»:
Առանձնակի կարևորվել է Հայաստանի և Ռուսաստանի օրենսդիր մարմինների միջև ակտիվ փոխգործակցությունը, ընդգծվել միջխորհրդարանական և միջկառավարական հանձնաժողովների նիստերի անցկացման կարևորությունը:
«Հուսով եմ, որ երեկվա նիստն արդյունավետ էր, և դրա արդյունքները կամրապնդեն Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերությունն ու փոխգործակցությունը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով մեկ օր առաջ անցկացված նիստին եւ դրա շրջանակում Հայաստանի Տավուշի մարզի և Ռուսաստանի Կրասնոյարսկի երկրամասի միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրմանը:

Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 18 марта принял заместителя председателя Совета Федерации Федерального Собрания России Юрия Воробьева, находящегося в Армении в рамках 36-й сессии Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Республики Армения и Федеральным Собранием Российской Федерации. Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
На встрече обсуждались региональная безопасность и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
«В целях предотвращения нависшей над народом Нагорного Карабаха угрозы гуманитарной катастрофы, в контексте требования усилий по восстановлению нормального движения по Лачинскому коридору особо хочу отметить, что мы ожидаем активных шагов и адресных заявлений от наших международных партнеров и, в первую очередь, от Российской Федерации, чьи миротворческие войска дислоцированы в Нагорном Карабахе», – отметил Симонян.
На встрече было отмечено, что проведение заседаний межпарламентских комиссий в различных областях и городах Армении и России стало доброй традицией: это уникальная возможность ознакомиться с возможностями регионов и наметить конкретные шаги.
Была отмечена важность активного взаимодействия между законодательными органами Армении и России, подчеркнута важность проведения заседаний межпарламентских и межправительственных комиссий.
«Надеюсь, что вчерашняя встреча была плодотворной и ее результаты укрепят стратегическое партнерство и сотрудничество между Арменией и Россией», – отметил Ален Симонян, обратившись к состоявшейся накануне встрече, и подписанию меморандума о сотрудничестве между Тавушской областью Армении и Красноярским краем Российской Федерации.