22 Ապրիլ 2009 - 17:36 AMT
Ինչո՞վ է իրականում զբաղված «Լույս» հիմնադրամը, որը ստեղծվել է արտերկրում սովորող ուսանողներին օգնելու համար
2008 թվականի ապրիլի 18-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրամանով ստեղծվել է «Լույս» հիմնադրամը, արտերկրի բուհերում սովորող հայ ուսանողներին ֆինանսապես աջակցելու նպատակով
«Լույս» հիմնադրամը, եթե այն նունիսկ գոյություն ունի, անհասանելի է, քանի որ հազարավոր ուսանողներ, չկարողանալով գտնել հիմնադրամի որեւէ տվյալ, արտերկրի բուհերում ուսանելու նպատակով ֆինանսական աջակցություն ստանալու խնդրանքով իրենց դիմումներն ինձ են փոխանցում»,-հայտարարել է ԳԱԱ թղթակից անդամ, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու Արթուր Իշխանյանը, որը բարձր վարկանիշով արտերկրյա բուհերում սովորող հայ ուսանողների ֆինանսական աջակցության ծրագրի նախաձենողն է:
Այս ծրագիրը, որի իրականացման համար էլ ստեղծվել է «Լույսը», ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար տարածաշրջանում մրցակցության զարգացման առումով:
Տարբեր ինտերնետ ֆորումներում ուսանողները սկսել են կատակել, թե արդեն ժամանակն է «Լույս» հիմնադրամը վերանվանել «Մեղեդի» հիմնադրամի, քանի որ հիմնադրամը, մոռանալով իր անմիջական նշանակությունը, զբաղվում է համերգների ֆինանսավորմամբ, մասնավորապես, Ջիվան Գասպարյանի հոբելյանական համերգի ֆինանսավորմամբ,իսկ ապրիլի 9-ին արդեն հայտնի դարձավ, որ «Jethro Tull» խմբի երեւանյան համերգը եւս կանցնի նույն հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ:
Ինչպես հաղորդել է Իշխանյանը, նմանատիպ ծրագրեր արդեն մի քանի տարի է ինչ իրականացվում են Վրաստանում եւ Ադրբեջանում, որտեղ ծրագրի մշակման համար բավական եղավ 6 ամիսը, իսկ Հայաստանում երկու տարին էլ բավարար չէր: «Եվ սա այն դեպքում, որ ծրագիրը քննարկվել է բոլոր պատասխանատու պետական ատյաններում, գիտական եւ հասարակական կազմակերպություններում եւ ստացել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ու վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հավանությունը: Հավանաբար ՀՀ կառավարության վարչական կառուցվածքում խոչընդոտներ կան այս ծրագրի արդյունավետ իրականացման համար: Առաջարկում եմ եւ անհրաժեշտ եմ համարում, շատ երկրների օրինակով, փոխել պատասխանատվության ձեւաչափը: Առաջարկում եմ երկրի նախագահին անձնական պատասխանատվության տակ առնել այս ծրագիրը»,-նշել է նա:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի «Լույս» հիմնադրամի որեւէ տվյալ գտնելու բոլոր ջանքերն ապարդյուն անցան: ՀՀ կառավարության տեղեկատվական կենտրոնի գլխավոր մասնագետ Պետրոս Դեմիրճյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ հեռախոսազրույցում հավաստիացրել է.«Ներկայումս կատարվում են տեխնիկական եւ կառուցվածքային աշխատանքներ, որոնց ավարտին հիմնադրամը կգործի բաց եւ հասանելի կլինի»:

По приказу премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна18 апреля 2008 года был создан фонд “Луйс” для финансового обеспечения армянских студентов, проходящих обучение в зарубежных ВУЗах.
“Фонд “Луйс” если даже и существует, то в зоне недосягаемости, так как тысячи студентов, не сумев найти каких-либо координат фонда, свои заявления о том, что нуждаются в финансовой поддержке для обучения в иностранных ВУЗах передают мне”, – заявил кандидат физико-математических наук, член корреспондент НАН Артур Ишханян, который является инициатором Программы по финансированию армянских студентов, проходящих обучение в иностранных ВУЗах с высоким рейтингом.
Данная программа, для осуществления которой был создан фонд “Луйс”, имеет стратегическую важность для Армении в плане развития конкурентоспособности Армении в регионе.
На разных интернет-форумах студенты начали подшучивать, что уже пора фонд “Луйс” (Свет) переименовать в фонд Мехеди” (Мелодия), так как фонд, забыв свое прямое предназначение, занимается финансированием концертов, в частности, юбилейного концерта Дживана Гаспаряна, а с 9 апреля уже известно, что ереванский концерт группы “Jethro Tull” пройдет при финансовом содействии того же фонда.
Как сообщил Артур Ишханян, аналогичные программы уже несколько лет осуществляется в Грузии и в Азербайджане, где для создания программы хватило примерно 6 месяцев, а в Армении и дух лет оказалось недостаточно. “И это при том, что программа была обсуждена во всех ответственных государственных инстанциях, в научных и общественных организациях и получила поддержку президента РА Сержа Саргсяна и премьер-министр Тиграна Саркисяна. В административной структуре в системе правительства Армении очевидны преграды для эффективного осуществления Программы по финансированию армянских студентов проходящих обучение в иностранных ВУЗах с высоким рейтингом. Предлагаю и считаю необходимым, по примеру многих стран, преуспевших в осуществлении аналогичных программ, изменить формат ответственности. Предлагаю президенту страны взять эту программу под личную ответственность”, – отметил он.
Все усилия корреспондента PanARMENIAN.NET найти какие-либо координаты фонда “Луйс” не дали никаких результатов. Главный специалист информационного центра правительства РА Петрос Демирчян в телефонной беседе с корреспондентом PanARMENIAN.NET заверил: “В настоящее время проводятся технические и структурные работы, по окончании которых фонд будет действовать открыто и доступно”.