24 Մարտ 2023 - 07:46 AMT
Միրզոյանը` Ուկրաինայում պատերազմի մասին․ Ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը պետք է պահպանվի բոլորի կողմից
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը եգիպտական առաջատար AlQahera News լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով ռուս-ուկրաինական պատերազմի ազդեցությանը Հայաստանի վրա, ասել է, որ որոշակի կանոններ, մասնավորապես` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից զերծ մնալը, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը, պետք է պահպանվեն բոլորի կողմից։
«Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը հստակորեն ի ցույց է դնում Եվրոպայում անվտանգության ճարտարապետության թուլացումը: Եվ ես կարծում եմ, որ առաջին անգամ դա պարզ դարձավ 2020 թվականին, երբ շատերն անտարբերության մատնեցին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից լայնամասշտաբ պատերազմ սանձազերծելու փաստը, որով փորձ էր արվում հակամարտությունը լուծել ուժի միջոցով։ Միջազգային հանրության կողմից ուժի կիրառման հստակ դատապարտման բացակայությունը հանգեցրեց այն իրավիճակին, որին այժմ առերսվում է ամբողջ աշխարհը։
Ավելին, 2022թ. փետրվարից, քանի որ ամբողջ ուշադրությունը կենտրոնացած էր Ուկրաինայի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների վրա, Ադրբեջանը հաճախակի ուժ է կիրառում։ Դրա ամենավառ օրինակը նախորդ տարվա սեպտեմբերին էր, երբ Ադրբեջանն ագրեսիա իրականացրեց Հայաստանի Հանրապետության դեմ՝ խախտելով ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը և գրավելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքի շուրջ 150 քառ. կմ: Ես կարծում եմ, որ որոշակի կանոններ, մասնավորապես ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից զերծ մնալը, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը, պետք է պահպանվեն բոլորի կողմից»,-ասել է նա։
Ռուսաստանը պատերազմ է սկսել Ուկրաինայի դեմ 2022-ի փետրվարի 24-ին։ Ուկրաինան մեծաքանակ զենք, ռազմատեխնիկա և այլ օժանդակություն է ստանում արևմտյան երկրներից։ Միջազգային քրեական դատարանը (ՄՔԴ) ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին կալանավորելու թույլտվություն՝ օրդեր է տվել։ Ռուսաստանն այդ դատարանի իրավասությունը չի ճանաչում։

Определенные правила, а именно воздержание от применения силы или угрозы силой, уважение суверенитета и территориальной целостности должны соблюдаться всеми. Об этом заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян в интервью египетскому ресурсу AlQahera News, отвечая на вопрос о том, каково влияние российско-украинской войны на Армению и проведя параллели с агрессией Азербайджана против РА в сентябре 2022 года.
Он отметил, что ситуация в Украине наглядно демонстрирует ослабление архитектуры безопасности в Европе.
«И я думаю, что впервые это стало ясно в 2020 году, когда многие проявили равнодушие к тому, что Азербайджан развязал полномасштабную войну против народа Нагорного Карабаха, которой была сделана попытка решить конфликт силовым путем. Отсутствие четкого осуждения применения силы международным сообществом привело к ситуации, с которой сейчас столкнулся весь мир», – подчеркнул Мирзоян.
По его словам, с февраля 2022 года, когда все внимание было приковано к событиям, происходящим вокруг Украины, Азербайджан часто применяет силу.
«Наиболее ярким примером этого стал сентябрь прошлого года, когда Азербайджан осуществил агрессию против Республики Армения, нарушив территориальную целостность РА и оккупировав около 150 кв. км ее суверенной территории», – сказал Мирзоян.