31 Մարտ 2023 - 08:05 AMT
Միրզոյանը Մալթայի ԱԳ նախարարին է ներկայացրել Լաչինի միջանցք և ԼՂ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու հրամայականը
Աշխատանքային այցով Մալթայում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Մալթայի արտաքին գործերի, Եվրոպայի հարցերի և առևտրի նախարար Իեն Բորջի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ Հայաստանի տեսլականը և Հարավային Կովկասում կայունություն ու խաղաղություն կառուցելու հայկական կողմի ջանքերը:
Շեշտվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ին կայացված որոշման կյանքի կոչումը, ինչպես նաև Լաչինի միջանցք և ԼՂ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու հրամայականը:
ԱԳ նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է միջազգային գործընկերների կողմից արված հասցեական հայտարարություններին ու կոչերին համապատասխան գործնական քայլերի իրականացման կարևորությունը:
Երկուստեք ընդգծվել է առկա խնդիրները բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով կարգավորելու անհրաժեշտությունը:
Արարատ Միրզոյանը և Իեն Բորջը պատրաստակամություն են հայտնել զարգացնել և խորացնել երկկողմ հարաբերությունները, երկուստեք ջանքեր գործադրել տարբեր ոլորտներում առկա ներուժն առավելագույնս իրացնելու ուղղությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել առևտրատնտեսական համագործակցության ու գործարար կապերի ակտիվացմանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին:
Նախարարները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-ԵՄ գործընկերության օրակարգի տարբեր հարցերի, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում ակտիվ համագործակցության վերաբերյալ:

31 Март 2023 - 11:02 AMT
30 марта на Мальте глава МИД Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел, европейских дел и торговли Республики Мальта Яном Боргом. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Министры обменялись мнениями по различным вопросам повестки дня партнерства между Арменией и Европейским союзом, а также активного сотрудничества на многосторонних площадках. В ходе встречи были затронуты также вопросы, касающиеся региональной стабильности и безопасности.
Арарат Мирзоян представил своему коллеге видение Армении по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном и нагорно-карабахского конфликта, а также усилия армянской стороны, направленные на установление стабильности и мира на Южном Кавказе.
Обе стороны подчеркнули необходимость решения существующих проблем исключительно путем мирных переговоров.
Министр иностранных дел Мирзоян представил гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, сложившийся вследствие незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора. Министр иностранных дел Армении подчеркнул важность осуществления практических шагов в соответствии с адресными заявлениями и призывами международных партнеров. Была подчеркнута необходимость реализации решения Международного суда ООН от 22 февраля, а также важность направления международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор.
Министры отметили, что 30-ый юбилейный год со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Мальтой ознаменовался первым двусторонним официальным визитом на высоком уровне армянской стороны на Мальту.
Арарат Мирзоян и Ян Борг выразили готовность развивать и углублять двусторонние отношения, прилагать взаимные усилия, направленные на максимальную реализацию имеющегося потенциала в различных сферах.
Была обсуждена активизация торгово-экономического сотрудничества и деловых связей, а также перспективы сотрудничества в областях информационных технологий, туризма и других сферах, представляющих взаимный интерес.