4 Ապրիլ 2023 - 08:49 AMT
Աշխատանքային այցով Բուխարեստում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Ռումինիայի Սենատի գործող նախագահ Ալինա-Շտեֆանիա Գորգիուի հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը, շեշտել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ին կայացված որոշման կատարման, միջանցքի արգելափակման՝ առանց նախապայմանների վերացման, ԼՂ-ում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների քաղաքականության կանխման հրամայականը:
Միրզոյանը հանգամանալից ներկայացրել է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման հարցում առկա մարտահրավերները, Ադրբեջանի կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության չկատարման արդյունքում պահպանվող մարդասիրական խնդիրները, այդ թվում՝ հայ ռազմագերիների ապօրինի պատանդառությունը: Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի առանցքային խնդիրներին արդար լուծումներ գտնելու ուղղությամբ հայկական կողմի տեսլականին ու ջանքերին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել հայ-ռումինական երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցերի: Ընդգծվել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման գործում՝ նշելով երկու երկրների խորհրդարաններում բարեկամական խմբերի արդյունավետ համագործակցության ծավալման և փոխայցելությունների կարևորությունը:
Երկուստեք նշվել է Ռումինիայի հայ համայնքի կարևոր ներդրումը երկու ժողովուրդների, իսկ անկախացումից ի վեր՝ երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում կապերի ամրապնդման գործում: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Ռումինիայի իշխանությունների կողմից հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության նկատմամբ ցուցաբերվող վերաբերմունքը, այդ թվում՝ «Հոկտեմբերի 12-ը Ռումինիայում Հայոց լեզվի, այբուբենի և մշակույթի օր հռչակելու մասին» օրենքի ընդունումը:

4 Апрель 2023 - 09:49 AMT
3 апреля в Бухаресте состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с действующим председателем Сената Румынии Алиной-Штефанией Горгиу. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи собеседники коснулись вопросов, касающихся региональной безопасности и стабильности.
Министр иностранных дел Республики Армения детально представил действующему председателю Сената Румынии текущие вызовы к установлению мира на Южном Кавказе, существующие гуманитарные проблемы, сложившиеся я в результате невыполнения Азербайджаном, заявления от 9 ноября 2020 г., в том числе незаконное удерживание армянских военнопленных. Министр Мирзоян представил видение и усилия армянской стороны по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном и поиску справедливого решения ключевых проблем нагорно-карабахской проблематики.
Коснувшись блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость выполнения решения Международного суда ООН от 22 февраля, снятия блокирования коридора без предварительных условий и предотвращения проводимой Азербайджаном политики этнических чисток в Нагорном Карабахе.
В ходе встречи собеседники коснулись вопросов двусторонней армяно-румынской повестки. Была подчеркнута роль парламентской дипломатии в развитии отношений двух стран, отметив важность эффективного сотрудничества и взаимных визитов групп дружбы в парламентах двух стран.
Был обоюдно отмечен важный вклад армянской общины Румынии в укрепление связей между двумя народами, а с момента обретения независимости – между двумя странами в различных сферах. В этом контексте министр Мирзоян высоко оценил отношение румынских властей к армянскому культурному и религиозному наследию, в том числе принятие закона «О провозглашении 12 октября Днем ​​армянского языка, алфавита и культуры в Румынии».