4 Ապրիլ 2023 - 09:26 AMT
Ապրիլի 11-ը՝ քաղաքապետի արտահերթ ընտրության․ «Իմ քայլը» նիստին չի ներկայանա՝ նոր քաղաքապետ չեն ընտրելու
Երևանի ավագանին 39 կողմ, 2 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ քաղաքապետի արտահերթ ընտրության օր է սահմանվել ապրիլի 11-ը՝ ժամը 10:00-ն:
«Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Արմեն Գալջյանն արտահերթ նիստում հայտարարել է․ «Մեր խմբակցությունն այս պահի դրությամբ որոշում ունի նոր քաղաքապետ չընտրել, հաշվի առնելով, որ ընտրություններին մի քանի ամիս ժամանակահատված է մնացել», գրում է «Փաստինֆոն»։
Նա հավելել է, որ այս պահին նոր քաղաքապետ չեն ընտրի, հետևաբար նաև ընտրության օրվա նիստին չեն ներկայանա, քանի որ թեկնածու չի լինի և քննարկելու ու ընտրելու անհրաժեշտություն չի լինի:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Երևանի քաղաքապետի 2023 թվականի ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագրի» թեկնածուն լինելու է Տիգրան Ավինյանը: ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը նշանակվել է Երևանի փոխքաղաքապետ է նշանակվել 2022-ի սեպտեմբերին։

4 Апрель 2023 - 14:01 AMT
Совет старейшин Еревана на внеочередном заседании 4 апреля принял решение о назначении внеочередных выборов мэра на 11 апреля.
За принятие решение проголосовали 39 членов горсовета при 2 «против» и одном «воздержавшемся», пишет «ФактИнфо».
«На данный момент наша фракция приняла решение не избирать нового мэра с учетом того, что до выборов осталось всего несколько месяцев» – заявил член правящей фракции «Мой шаг» в Совете старейшин Армен Галджян.
«Сейчас выбирать мэра мы не будем, следовательно, мы не явимся и на заседание, назначенное на день выборов, поскольку не будет кандидата и необходимости в рассмотрении и избрании кандидата не возникнет», – сообщил он.
Ранее стало известно, что Тигран Авинян будет кандидатом от «Гражданского договора» на выборах мэра Еревана 2023 года. Бывший вице-премьер РА Тигран Авинян был назначен заместителем мэра Еревана в сентябре 2022 года.