23 Ապրիլ 2009 - 16:26 AMT
Հայաստանի եւ հայկական սփյուռքի զարգացման հեռանկարներին նվիրված մամլո ասուլիսին ռուս ակադեմիկոս, Դուբնա քաղաքի Ֆլորովի անվան Միջուկային հետազոտությունների միավորված ինստիտուտի միջուկային ռեակտորների լաբորատորիայի գիտական տնօրեն, Հայաստանի ԳԱԱ օտարերկրյա անդամ Յուրի Հովհաննիսյանը հայտարարեց, որ չի բացառում Մենդելեեւի պարբերական աղյուսակում «Հայաստան» անունով տարրի հայտնվելու հնարավորությունը:
Ակադեմիկոսը հնչեցրեց մի քանի մանրամասնություններ. «Դուբնայում մենք սինթեզել ենք Մենդելեեւի աղյուսակի 5 ամենածանր տարրերը: Իսկ երկու շաբաթ առաջ ԱՄՆ-ի Օքրիջի ամերիկյան ազգային լաբորատորիայի հետ մենք պայմանավորվել ենք, որ մեզ մոտ` Դուբնայում, կսինթեզենք վեցերորդ տարրը` աղյուսակի 117-րդ տարրը, որը եւ կկոչվի «Հայաստան»:
Ինչպես հաղորդում է Յուրի Հովհաննիսյանը, Օքրիջի ազգային լաբորատորիան այդ նպատակների համար «կպատրաստի» Բերկլի անունով արհեստական տարր: Այդ հատուկ նյութը առանձնահատուկ է եւ «ապրում» է 320 օր: Մասնիկների հզոր խումբ ստանալու համար Դուբնայի լաբորատորիայում կպատրաստվի անհրաժեշտ սարքավորում եւ արագացուցիչ:
Յուրի Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ փորձարկումները կսկսվեն հուլիսի սկզբին, «Իսկ հուլիսի 22-ին ես կլինեմ Երեւանում: Եկե’ք սպասենք այդ օրվան եւ կտեսնենք»:

Во время пресс-конференции, посвященной перспективам развития сотрудничества Армении и армянской диаспоры, российский академик, научный директор лаборатории ядерных реакторов им. Флорова Объединенного института ядерных исследований (ОИЯИ) в городе Дубна, иностранный член НАН Армении Юрий Ованнисян заявил, что не исключает возможности появления в периодической таблице Менделеева элемента под названием “Армения”.
Академик озвучил и некоторые подробности: «В Дубне мы синтезировали пять самых тяжелых элементов таблицы Менделеева. А две недели назад США вместе с американской национальной лабораторией в Окридже мы договорились о том, что у нас в Дубне будем синтезировать шестой элемент -117 элемент таблицы, который и будет назван «Армения».
Как сообщил Юрий Ованнисян, национальная лаборатория в Окридже для этих целей “наработает” искусственный элемент под названием Беркли. Данное специальное вещество является уникальным и «живет» всего 320 дней. Для получения мощного пучка частиц в лаборатории в Дубне будет подготовлена вся необходимая аппаратура и ускоритель.
Юрий Ованнесян сообщил, что опыты начнутся в начале июля: «А 22 июля я буду в Ереване. Давайте доживем до этого дня и посмотрим».