«Այն, որ Ախթամար կղզու (Թուրքիա) Սուրբ Խաչ եկեղեցու եւ Անիում Պարոնի պալատի վերականգնումը Թուրքիայի պետական ծրագրի համաձայն կատարվել է միջազգայնորեն ընդունված վերականգնողական նորմատիվների բազմաթիվ խախտումներով, վաղուց ճանաչված փաստ է: Սակայն, շատ ավելի ընդունելի է այս փաստը, քան հայկական ճարտարապետական հուշարձանների ոչնչացումն այժմյան Թուրքիայի տարածքում, ինչն եւս աղաղակող փաստ է»,-ասել է «Հայկական ճարատարապետությունն ուսումնասիրող» կազմակերպության ներկայացուցիչ Սամվել Կարապետյանը:
Նրա խոսքերով, Արեւմտյան Հայաստանի տարածքում բոլոր հայկական ճարտարապետական հուշարձանները սեփականաշնորհված են եւ նրանց տերերը կարող է տնօրինել դրանք ըստ իր հայեցողության, նույնիսկ քանդել այն: «Սուրբ Խաչի եկեղեցու վերականգնումից առաջ սեփականատերը ոչնչացրել էր Իլի գյուղում գտնվող 10-րդ դարի եկեղեցին, որը Ախթամարից 6 կմ հեռավորության վրա է գտնվում: Եվ սա միակ դեպքը չէ»,-հավաստիացրել է Կարապետյանը:
Ըստ Ս.Կարապետյանի, Թուրքիայի տարածքում պահպանվել է հայ ճարտարապետական ժառանգության 75 տոկոսը եւ 96 տոկոսը` քրդերով բնակեցված տարածքներում:
«Հաշվի առնելով Թուրքիայի մեղմ ասած անհարգալից քաղաքականությունը Հայաստանի հանդեպ նույնիսկ մշակութային ոլորտում, խելամիտ կլիներ, որ հայկական իշխանություններն առավել ակտիվ մասնակցություն ունենային Անիի վերականգնման աշխատանքներին», նշել է Ս.Կարապետյանը: Նա համոզված է, որ «ամենամեծ դավաճանությունն, որ կարող է կատարել հայը իր նախնիների հիշատակի եւ երկրի հանդեպ, կլինի Թուրքիայի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը»:

“То, что восстановление храма “Сурб Хач” на острове Ахтамар (Турция) и “Парони палат” (Дворец господина) в древней столице Армении Ани (Турция) по государственной программе Турции осуществлено с многочисленными отклонениями от всемирных реставрационных нормативов давно признанный факт. Но на много рас приемлем этот факт, чем истребление армянских архитектурных памятников на территории нынешней Турции, что не менее вопиющий факт”, отметил представитель организации “Изучающий армянскую архитектуру” Самвел Карапетян.
По его словам, на территории Западной Армении (Турция) все армянские архитеуктрные памятники приватизированы и владелец может ими распоряжаться по своему усмотрению в плоть до разрушения. “Не за долго до восстановления храма “Сурб Хач” самим владельцем была уничтожена церковь 10 века в 6 км от Ахтамара в селе Или. И это не единичный случай”, заверил Самвел Карапетян.
По сведениям представителя организации “Изучающий армянскую архитектуру”, на территории Турции сохранилось 75% армянского архитектурного наследия и 96% на территориях населенных курдами.
“Учитывая, мягко говоря, не уважительную политику Турции по отношению к Армении даже в сфере куьтуры, было бы разумно со стороны армянских властей прилагать наиболее активное участие в восстановительных работах города Ани”, отметил Самвел Карапетян. Представитель организации “Изучающий армянскую архитектуру” Самвел Карапетян уверен:”Самое большое предательство, что может совершить армянин перед памятью предков, и перед страной – принятие территориальной целостности Турции”.