24 Ապրիլ 2023 - 08:54 AMT
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի կապակցությամ, որտեղ ասվում է, որ այսօր էլ ցեղասպանության, էթնիկ զտումների վտանգի առջև են կանգնած Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերը։
Նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ քաղաքականությունը, հայատյաց հռետորաբանությունը ոչ այլ ինչ են, քան ցեղասպան մտադրությունների դրսևորում:
«Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդը ոգեկոչում է 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակը:
Ծրագրված և իր ծավալներով նախադեպը չունեցող մարդկության դեմ ուղղված այս հանցագործության հետևանքով 1915-1923թթ․ ընթացքում սպանվեց 1,5 մլն հայ, հարյուր հազարավորները ենթարկվեցին բռնության ու բռնի տեղահանության՝ զրկվելով հայրենիքում սեփական ինքնության պահպանման հնարավորությունից: Այս ոճրագործությունը, որն իրականացվեց մի ողջ ժողովրդի դեմ նրա ազգային պատկանելիության՝ հայ լինելու պատճառով, հետագայում հիմք դարձավ ցեղասպանության հանցանքի սահմանման համար և արտացոլվեց «Ցեղասպանության կանխարգելման և դրա պատժի մասին» միջազգային կոնվենցիայում:
Ավելի քան մեկ դար անց կարելի է արձանագրել, որ ցեղասպանության ոճրագործության դատապարտման և ճանաչման գործում միջազգային հանրության ցուցաբերած համերաշխության դրսևորումն է շուրջ երեք տասնյակ երկրի կողմից պետական մակարդակով Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ինչպես նաև մի շարք միջազգային կառույցների կողմից համապատասխան բանաձևերի ու հռչակագրերի ընդունումը, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի շրջանակներում ՀՀ կողմից հեղինակվող «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևերի միաձայն ընդունումը:
Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը միտված է աշխարհի որևէ այլ անկյունում մարդկության դեմ նմանատիպ հանցագործության կրկնությունը կանխելուն, այդ թվում՝ նոր էթնիկ զտումներ իրականացնելու սպառնալիքների զսպմանը. անտարբերությունը, թողտվությունը և անպատժելիությունն են, որ հնարավոր են դարձնում այդ զանգվածային ոճրագործության իրականացումը։
Ցավոք այսօր էլ, ինչպես և մեկ դար առաջ, աշխարհի տարբեր անկյուններում շոշափելի է ցեղասպան քաղաքականության վտանգը։ Այսօր էլ ցեղասպանության, էթնիկ զտումների վտանգի առջև են կանգնած Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերը։ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ քաղաքականությունը, հայատյաց հռետորաբանությունը, սեփական հայրենիքից զրկելուն, հայկական հետքը վերացնելուն ուղղված գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան ցեղասպան մտադրությունների դրսևորում:
Այսօր վերստին գլուխ խոնարհելով Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակի առջև և որպես ցեղասպանությունների կանխարգելման օրակարգի առաջմղման առաջամարտիկ՝ վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունն արդարության, ճշմարտության ճանաչման, նոր ցեղասպանությունների ու մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործին, էթնիկ, կրոնական և ռասայական հողի վրա խտրականության և անհանդուրժողականության դրսևորումների դեմ պայքարին»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

24 Апрель 2023 - 11:22 AMT
24 апреля во всем мире вспоминают жертв Геноцида армян в Османской империи (нынешняя Турция) в 1915 году. Многие государства на разных уровнях признали Геноцид армян, но Турция до сих пор отрицает этот факт. МИД Армении распространил заявление по случаю 108-й годовщины Геноцида армян.
В результате этого спланированного и беспрецедентного по своим масштабам преступления против человечности в 1915-1923 годах 1.5 миллиона армян были убиты, сотни тысяч подверглись насилию и насильственной депортации, были лишены возможности сохранить свою самобытность на своей родине. Это преступление, совершенное против целого народа только по причине его армянской национальности, позднее стало основой для определения преступления геноцида и нашло отражение в международной Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него.
«Спустя более века можно констатировать, что солидарностью международного сообщества в осуждении и признании преступления геноцида является признание Геноцида армян на государственном уровне около тремя десятками стран, а также принятие соответствующих резолюций и деклараций рядом международных структур, единогласное принятие резолюций «Предотвращение геноцида» за авторством Республики Армения в рамках Совета ООН по правам человека.
Международное признание Геноцида направлено на предотвращение повторения аналогичного преступления против человечности в любом другом уголке мира, в том числе сдерживание угроз новых этнических чисток: именно безразличие, терпимость и безнаказанность делают возможным совершение этого массового преступления.
К сожалению, сегодня, как и столетие назад, опасность геноцидальной политики ощутима в разных уголках мира. И сегодня проживающие в Нагорном Карабахе армяне сталкиваются с опасностью геноцида и этнических чисток. Продолжающаяся агрессивная политика Азербайджана в отношении народа Нагорного Карабаха, антиармянская риторика, действия по лишению его собственной родины и стиранию армянского следа являются проявлением геноцидальных намерений.
Сегодня, вновь склонив головы перед памятью святых жертв Геноцида армян и являясь пионером в продвижении повестки предотвращения геноцида, мы подтверждаем нашу приверженность справедливости, признанию истины, предотвращению новых геноцидов и преступлений против человечности, а также борьбе с проявлениями дискриминации и нетерпимости по национальному, религиозному и расовому признаку».