ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվիենը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրման կապակցությամբ ԱՄՆ-ն մտահոգություն է հայտնել, որովհետև դա խաթարում է գործընթացը:
«Այս պահին ցանկանում ենք, որպեսզի կողմերի միջև լինեն բանակցություններ և մենք պատրաստ ենք աջակցել խաղաղության գործընթացին», – ասել է դեսպանը, գրում է Aysor.am-ը։
Քրիստինա Քվիենի խոսքով՝ բռնության ցանկացած կիրառում և սադրիչ գործողություն խաթարում է խաղաղության գործընթացը։
«Մենք փորձում ենք ջանքեր գործադրել խաղաղության գործընթացն առաջ տանելու ուղղությամբ»,-ասել է նա։
Լրագրողի հարցին, թե այն, ինչ տեղի է ունենում այս պահին հայ ժողովրդի նկատմամբ, ցեղասպանություն բնորոշել հնարավո՞ր չէ՝ դեսպանն արձագանքել է. «Այս պահին ես նման որակավորում տալու որևէ իրավասություն չունեմ»։
Անդրադառնալով պատժամիջոցների թեմային՝ դեսպանն ասել է, թե այս պահին Միացյալ Նահանգների կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցներ չկան։

Размещение Азербайджаном контрольно-пропускного пункта на Хакарском мосту в Лачинском коридоре подрывает мирный процесс. Об этом заявила посол США в Армении Кристина Квин и подтвердила приверженность США поддержке мирного процесса между Арменией и Азербайджаном.
«Вчера США выразили обеспокоенность по поводу размещения Азербайджаном КПП, потому что это нарушает мирный процесс. В данный момент мы хотим переговоров между сторонами, и мы готовы поддержать этот мирный процесс», – сказала посол.
Отвечая на вопрос, не повредит ли это мирному процессу, она сказала: «Любое применение насилия, любые провокационные действия подрывают мирный процесс».
Посол подтвердила, что США пытаются двигаться вперед, прилагают усилия для продвижения мирного процесса.
Касаясь возможного применения санкций против Азербайджана в качестве сдерживающего фактора, посол отметила, что она не может говорить о санкциях США в отношении Азербайджана как в данный момент, так и в будущем.