Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գերմանական Gerkan, Marg and Partners ճարտարապետական կազմակերպության գործադիր ներկայացուցիչ Ստեֆան Շուտցի հետ Երևանում կայացած հանդիպմանը քննարկել է Ակադեմիական քաղաքի կառուցմանը և այդ գործում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Շուտցը նշել է, որ իր գործընկերների և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարարության ներկայացուցիչների հետ արդեն իսկ եղել է Ակադեմիական քաղաքի տարածքներում, կատարել անհրաժեշտ ուսումնասիրություններ: Միաժամանակ, նա անդրադարձել է իր ճարտարապետական նախագծերին՝ աշխարհի տարբեր երկրների քաղաքներում:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Ակադեմիական քաղաքի նախագիծը ՀՀ կառավարության և անձամբ իր համար ունի շատ կարևոր ու ռազմավարական նշանակություն, ուստի գործադիրը հետևողականորեն շարժվում է այն հաջողությամբ կյանքի կոչելու ճանապարհով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Ակադեմիական քաղաքի կառուցման մաստեր պլանի մշակմանը, երեք կլաստերների ֆունկցիոնալության ապահովմանը, ենթակառուցվածքներին և այլ հարցերի:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել աշխատանքները ԿԳՄՍ-ի հետ՝ ըստ համապատասխան ժամանակացույցի:
Ակադեմիական քաղաքը նախատեսվում է կառուցել մինչև 2030 թվականը։ Ծրագիրը հաստատվել է կառավարության մարտի 16-ի նիստում։ Անդրեասյանը նշել է, որ կրթական զարգացման ծրագրի իրականացման արդյունքում ՀՀ 4 բուհ կներառվի միջազգային վարկանիշավորման համակարգերի 500–յակում։

27 Апрель 2023 - 11:53 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял исполнительного представителя немецкой архитектурной организации Gerkan, Marg and Partners Стефана Шютца (Stephan Schütz). Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Были обсуждены вопросы строительства Академического городка и сотрудничества в этом вопросе.
Стефан Шютц отметил, что вместе со своими коллегами и представителями министерства образования, науки, культуры и спорта Армении он уже побывал на территории будущего Академического городка и провел необходимые исследования. Он также коснулся своих архитектурных проектов в различных городах мира.
Пашинян отметил, что проект Академического городка имеет очень важное и стратегическое значение для правительства Армении и для него лично, поэтому исполнительная власть последовательно движется к успешной реализации проекта.
В ходе встречи были затронуты вопросы разработки генерального плана строительства Академического городка, обеспечения функциональности трех кластеров, инфраструктуры и др.
Достигнута договоренность о продолжении работы с министерством образования, науки, культуры и спорта Армении в соответствии с установленным графиком.