Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով ադրբեջանական անցակետի տեղադրմանը Լաչինի միջանցքում, հայտարարել է, որ դա նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի կոպտագույն խախտում է Ադրբեջանի կողմից։
Նա նշել է, որ հայկական կողմն իրադրության կարագվորումը տեսնում է հետևյալ կերպ․ ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը պետք է ապահովի Լաչինի միջանցքի բնականոն գործունեությունը, իսկ Ադրբեջանը չպետք է խոչընդոտի ազատ երթևեկությանը դրանով։
Նա նշել է, որ ՌԴ-ից բացի որևէ մեկը Լաչինի միջանցքում վերահսկողություն չպետք է իրականացնի, ինչպես դա նախատեսված է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ։
«Ադրբեջանի նպատակը ԼՂ հայության էթնիկ զտումն ու ցեղասպանելն է։ Միջազգային հանրությունն այս անգամ հստակ գնահատական է տվել ադրբեջանական հսկիչ անցագրային կետի տեղադրմանը Լաչինի միջանցքում։ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ից ի վեր Ադրբեջանը խախտել է եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերը։ Մեր պատկերացումներն»,-ասել է վարչապետը։

Установка Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре является грубейшим нарушением 6-го пункта трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян 27 апреля на заседании правительства.
Он подчеркнул, что никто, кроме РФ, не должен контролировать Лачинский коридор.
«Миротворческие силы России должны контролировать Лачинский коридор и обеспечивать его нормальную деятельность. Никто, кроме России, не должен осуществлять контроль в Лачинском коридоре. Азербайджан не должен препятствовать свободному передвижению в коридоре. Это предусмотрено в трехстороннем заявлении», – сказал Пашинян
Он отметил также, что Азербайджан продолжает действия по эскалации ситуации в регионе, незаконно установив КПП в Лачинском коридоре.