28 Ապրիլ 2023 - 06:52 AMT
Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոնան այցելել է Ջերմուկ։ Այնտեղ են նաև ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը և ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը։
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ Հայաստանի և ԵՄ դիտորդական առաքելության համագործակցությունը շատ դրական է, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մեզ համար դրական արդյունքներ է տալիս այդ աշխատանքը։ Այն մեզ հնարավորություն է տալիս դիտորդական աշխատանքի շնորհիվ տեղից տեղեկություններ ստանալ, որոնք օգտակար են ԵՄ անդամ պետությունների համար։ Սա դիտորդական առաքելություն է, զինված առաքելություն չէ, նպատակը պարզապես հետևելն է իրավիճակին, սակայն ամեն դեպքում այդ ներկայությունը հնարավորություն է տալիս լարվածությունը թուլացնել»,- ասել է Կոլոնան։
Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանն իր հերթին բարձր է գնահատել Եվրամիության դիտորդական առաքելության աշխատանքը Հայաստանում։
«Միանշանակ, ես բարձր եմ գնահատում Եվրամիության դիտորդական աշխատանքը Հայաստանի Հանրապետությունում։ Այդ աշխատանքով Ադրբեջանի զինված ուժերը իրենց առավել զսպված են զգում։ Այնպես որ շատ լավ է ստացվում աշխատանքը Հայաստանի սահմանների երկայնքով»,- ասել է Ասրյանը։
Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունն ունի 2 տարվա մանդատ: Առաքելության կազմում դիտորդներ կան ԵՄ անդամ 25 երկրից՝ Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Պորտուգալիայից, Լեհաստանից, Շվեդիայից և այլ երկրներից:

Министр иностранных дел Франции Катрин Колонна находится с визитом в армянском городе Джермук, который осенью 2022 года подвергся нападению со стороны Азербайджана.
Главу МИД Франции сопровождает начальник Генерального штаба ВС Армении Эдуард Асрян. Он высоко оценивает работу наблюдательной миссии Евросоюза в Армении, пишет «Арменпресс»
«Безусловно, я высоко оцениваю наблюдательную работу Европейского Союза в Республике Армения. Эта деятельность сдерживает Азербайджан. Работа вдоль границ Армении ведется очень хорошо», – сказал Асрян.
Министр иностранных дел Франции отметила, что сотрудничество между Арменией и миссией наблюдателей ЕС очень положительно.
«Эта работа приносит положительные результаты. Благодаря этой наблюдательной работе, мы получаем информацию с места, которая очень полезна для стран-членов ЕС. Это наблюдательная миссия, а не вооруженная, ее цель – просто следить за ситуацией, но в любом случае такое присутствие дает возможность разрядить обстановку», – заявила Катрин Колонна.