4 Մայիս 2023 - 06:20 AMT
Վաշինգտոնում կայացել է Միրզոյան-Սալիվան-Բայրամով եռակողմ հանդիպում. Միրզոյանը խոսել է զորքերի հետքաշումից
Մայիսի 3-ին Վաշինգտոնում կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովի եռակողմ հանդիպումը:
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցեր, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Միրզոյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Արդբեջանի շարունակական ագրեսիվ քաղաքականությունը, ՀՀ ինքնիշխան տարածքների օկուպացիան չեն նպաստում տարածաշրջանում կայունության հաստատման ջանքերին: Նախարարը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի գործողությունները, ամենաբարձր մակարդակով հնչող ատելության խոսքը և ուժի կիրառման բացահայտ սպառնալիքները վկայում են Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելու Ադրբեջանի մտադրության և իրական սպառնալիքի մասին:
Ընդգծվել է, որ համապարփակ կարգավորման և տարածաշրջանում երկարատև կայունության հաստատման համար առանցքային են զորքերի հետքաշումը, Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա երկու երկրների միջև սահմանազատումը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության խնդիրների հասցեագրումը՝ միջազգայնորեն երաշխավորված երկխոսության մեխանիզմի շրջանակներում:
Մայիսի 4-ին Վաշինգտոնում կանցկացվի Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների բանակցությունների եզրափակիչ փուլը՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի մասնակցությամբ, հայտնում է Պետդեպարտամենտը։

4 Май 2023 - 09:44 AMT
Главы МИД Армении и Азербайджана и советник президента США обсудили вопросы региональной безопасности
В столице США Вашингтоне 3 мая состоялась трехсторонняя встреча министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна, советника президента США по национальной безопасности Джейка Салливана и министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Отмечается, что были обсуждены вопросы региональной безопасности и стабильности, а также процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
Мирзоян отметил, что продолжающаяся агрессивная политика Азербайджана в отношении Нагорного Карабаха, оккупация суверенных территорий Республики Армения не способствуют усилиям по установлению стабильности в регионе. Министр Мирзоян подчеркнул, что действия Азербайджана против народа Нагорного Карабаха, разжигание ненависти на самом высоком уровне и открытые угрозы применения силы свидетельствуют о намерении и реальной угрозе Азербайджана подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке.
Было подчеркнуто, что вывод войск, делимитация границ между двумя странами на основе Алма-Атинской декларации, а также решение вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха в рамках механизма международно гарантированного диалога, являются залогом всеобъемлющего урегулирования и установления долгосрочной стабильности в регионе.