6 Մայիս 2023 - 06:38 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով Երևանում «Նեմեսիսի» մասնակիցների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի տեղադրմանը, ասել է, որ դա սխալ որոշում էր։ Այդ մասին նա ասել է «Ազատությանը» տված հարցազրույցում՝ նշելով, որ որոշման իրականացումն էլ եղել է սխալ։
Նա նշել է, որ որոշումը կայացրել են քաղաքային իշխանությունները, ոչ թե կառավարությունը։
«Կառավարությունը չէ այդ որոշումը կայացրել։ Ժողովրդավարության թերություններից մեկն այն է, երբ իշխանությունը կամ կառավարության ղեկավարը ամեն ինչ չէ և բոլորին չէ, որ վերահսկում է։ Եթե դուք իմ կարծիքն եք ուզում իմանալ, ես համարում եմ, որ կայացվել է սխալ որոշում և այդ որոշման իրականացումն էլ եղել է սխալ»,- ասել է Փաշինյանը։
Ըստ վարչապետի՝ հուշարձանի տեղադրման որոշումը կայացվել է էմոցիոնալ ֆոնի վրա և մի իրավիճակում, երբ Հայաստանում շատերը շատերին դավաճան էին համարում։
Մայիսի 3-ին Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Թուրքիան Հայաստանի համար փակել է իր օդային տարածքը դեպի երրորդ երկրներ թռիչքների համար` այդ որոշումը բացատրելով Երևանում «Նեմեսիս» գործողության հերոսների հուշարձանի բացմամբ։

6 Май 2023 - 12:18 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что решение об установке памятника «Немезис» («Немезида») в Ереване принимало не правительство, а городские власти, и считает это решение и его реализацию неправильными. Об этом Пашинян сказал в интервью Радио «Азатутюн».
Касаясь установки памятника «Немезис» в Ереване и возникших в связи с этим проблем в армяно-турецких отношениях, премьер-министр сказал: «Зафиксируем следующее: не правительство принимало этого решение, и один из недостатков демократии — это когда правительство или глава правительства контролирует не все и не всех. И если хотите знать мое мнение, то я считаю, что было принято неправильное решение, и реализация этого решения тоже была неправильной».
Он добавил, что это произошло на эмоциональном фоне и в ситуации, когда многие в Армении считали многих предателями и многим угрожали расстрелами под стенами за измену.
3 мая глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу подтвердил, что Турция закрыла воздушное пространство для армянских самолетов, не исключив принятия новых мер. Министр объяснил это решение установкой в Ереване памятника участникам операции «Немезис», которых он назвал «террористами, убивавшими турецких граждан и дипломатов».