Եվրոպական դատարանում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է, որ Ադրբեջանում 33 հայ գերու առկայությունը պաշտոնականացված թիվն է, իսկ չպաշտոնականացված հավելյալ 80 դեպք կա։
«Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն, ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանն իր հերթին ասել է, թե ճիշտ չէ, երբ հայկական կողմը Ադրեջանի տված տվյալների վրա է հայտարարում, որ այս պահին գերության մեջ է 33 մարդ, գրում է Aysor.am-ը։
Թաթոյանը ևս նշել է, որ առնվազն 80 դեպք կա, որ հայերը գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի նպատակն է պակասեցնել հայ գերիների թիվը, քանի որ, ըստ նրա, դա նվազեցնում է պատասխանատվությունը:
«Յուրաքանչյուր անգամ Ադրբեջանն ամեն ինչ արել է, որպեսզի հերքի, ցույց չտա, որ գերեվարման դեպք կա, որովհետև դա նրանց ձեռնտու չէ, պատասխանատվություն է և այլն»,- ասել է նա։
Սահակյանն ասել է նաև, որ խաղաղության օրակարգի շրջանակում հայ ռազմագերիների նկատմամբ Ադրբեջանի վերաբերմունքի փոփոխություն չկա, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Վերաբերմունքը նույնն է, այն օրինաչափությունները, որ եղել են նախկին զեկույցներում, կրկնվել են, հատկապես խոսքը վերաբերում է ռազմական ոստիկանությունում դաժան ծեծի դեպքերին»,-ասել է նա։
Սահակյանի խոսքով, հայ ռազմագերիների ծեծը զուգակցվել է սննդից, քնից զրկելով, եղանակային պայմանների միջոցով այնպիսի վիճակի մեջ դնելով, որը հավելյալ տառապանքներ կպատճառեր ռազմագերիներին։

12 Май 2023 - 13:11 AMT
Азербайджан преследует цель уменьшить число удерживаемых армянских пленных. Об этом заявил 12 мая в ходе встречи с журналистами глава фонда «Татоян», бывший защитник прав человека Армении Арман Татоян.
По его словам, это уменьшает ответственность и обязательства Азербайджана, пишет Aysor.am.
«Азербайджан каждый раз делал все, чтобы опровергнуть, скрыть случай пленения, потому что это им невыгодно, это ответственность и т.д.», – сказал Арман Татоян.
Бывший омбудсмен отметил, что есть как минимум 80 случаев нахождения армян под контролем Азербайджана.
Арман Татоян заявил, что неправильно, когда армянская сторона на основе предоставленных Азербайджаном данных заявляет, что на данный момент в азербайджанском плену находятся 33 военнослужащих и гражданских лица.
Представитель интересов армянских пленных в Европейском суде по правам человека Сирануш Саакян заявила, что 33 – это официально подтвержденная Азербайджаном цифра, однако есть еще 80 неподтвержденных случаев пленения.