12 Մայիս 2023 - 10:39 AMT
Սահակյան. Հայ գերիներին դաժանորեն ծեծել են, զրկել սննդից, քնից՝ դրան մասնակցել են նաև բուժաշխատողներ
Եվրոպական դատարանում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է, որ Ադրբեջանի ռազմական ոստիկանությունում հայ գերիներին դաժան ծեծի են ենթարկել, զրկել սննդից, քնից։
«Այդ ամենը զուգորդվել է սննդից, քնից զրկելով, նաև ենթարկել են եղանակային պայմանների ազդեցությանը՝ պատճառելով հավելյալ տառապանք, օրինակ՝ հատկապես ցուրտ եղանակին արհեստականորեն այնպիսի պայմանների մեջ են դրել, որ սառելու հետևանքով հավելյալ տառապանք պատճառեն»,- ասել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է, որ գերիների նկատմամբ վատ վերաբերմունքին ներգրավվում են նաև քաղաքացիական անձինք, բուժաշխատողները։
«Ռազմական կամ քաղաքացիան բժիշկները, ովքեր առնչվում էին զինծառայողներին, բռնություն էին կիրառում։ Վերջին միջադեպերով ունեցել ենք բազմաթիվ վկայություններ, որ ռազմագերիներին հանձնել են քաղաքացիական անձանց։ Օրինակ՝ դեպի Բաքու տեղափոխելիս կանգ են առել մի գյուղում, որտեղ արդեն հավաքված են եղել քաղաքացիական անձինք ու ռազմագերուն, մեքենայից գլորելով, ցած են նետել նրանց առջև, որոնք բռնություն ու ծեծ են կիրառել»,- մանրամասնեց Սիրանուշ Սահակյանը։
Նա նշել է, թե բժիշկները ռազմագերիներին բուժօգնության տրամադրման կադրեր են բեմականացրել, որ ցույց տան միջազգային կառույցներին, թե մարդասիրական իրավունքը չի խախտվել։
Սիրանուշ Սահակյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է նաև, որ Ադրբեջանում 33 հայ գերու առկայությունը պաշտոնականացված թիվն է, իսկ չպաշտոնականացված հավելյալ 80 դեպք կա։

Армянские военнопленные подвергались жесткому избиению в военной полиции Азербайджана. Об этом заявила 12 мая на встрече с журналистами представитель интересов армянских пленных в Европейском суде по правам человека, адвокат Сирануш Саакян. были лишены сна и еды. Более того, в изоляторах спеслужб Азербайджана армянские пленные подвергалась унижениям именно на национальной почве.
«Эти избиения сопровождались лишением еды, сна, их подвергали также воздействиюпогодных условий, причиняя дополнительные страдания. Например, особенно в холодную погоду их искусственно ставили в такие условия, чтобы замерзали и большк страдали», – сказала она, пишет Aysor.am.
По словам Саакян, эта политика продолжалась под контролем специальных служб, и в изоляторах к армянским пленным проявлялось более бесчеловечное обращение, они подвергались унижениям на национальной почве.
Сирануш Саакян отметила, что армянские военнопленные повергаются бесчеловечному обращению также со стороны гражданских лиц, медицинских работников.
«Военные или гражданские врачи проявляли плохое отношение к военнослужащими, применяли насилие, вместо оказания помощи. У нас есть многочисленные свидетельства по последним инцидентам, когда военнопленных сдавали гражданским лицам. Например, по дороге в Баку, колонна с военнопленными остановились в одной деревне, где их уже ждали гражданские лица. Они вытолкнули военнопленного из машины, бросив на землю перед местными жителями, которые начали избивать его», – уточнила Сирануш Саакян.
Она отметила, что врачи имитировали кадры оказания медицинской помощи военнопленным и сняли на видео, чтобы показать международным структурам, что гуманитарное право не нарушено.