Բրյուսելում մայիսի 14-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ տեղի ունեցած հայ-ադրբեջանական բանակցություններից հետո Շառլ Միշելը հայտարարել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը վերահաստատել են տարածքային ամբողջականությունը փոխադարձաբար ճանաչելու հանձնառությունը։
«Առաջնորդները վերահաստատել են իրենց անվերապահ հանձնառությունը 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրին և Հայաստանի 29,800 քառակուսի կիլոմետր և Ադրբեջանի 86, 600 քառակուսի կիլոմետր տարածքային ամբողջականությանը», – հայտարարել է Միշելը։
Նա հավելել է, որ սահմանի վերջնական սահմանազատումը կհամաձայնեցվի բանակցությունների միջոցով։
«Մեր հաջորդ քայլը լինելու է սահմանների դելիմիտացիան, ըստ 1991-ի Ալմաթիի հռչակագրի»,-ասել է նա։
Միշելը նաև ասել է, որ հաջորդ հանդիպումը Բրյուսելում սպասվում է հուլիսին։
Մայիսի 14-ին Բրյուսելում տեղի է ունեցել Շառլ Միշելի և Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարներ Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը։
Մայիսի 19-ին Մոսկվայում կհանդիպեն Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Ջեյհուն Բայրամովը։
Հունիսի 1-ին Մոլդովայում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում, տեղի կունենա հնգակողմ հանդիպում՝ Միշելին, Միրզոյանին և Բայրամովին կմիանան Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը:

Armenia recognizes the territorial integrity of Azerbaijan with an area of 86,600 km2 – which also includes Nagorno Karabakh – President of the European Council Charles Michel said Sunday, May 14, following the trilateral meeting with President Ilham Aliyev of Azerbaijan and Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia.
"Our exchanges were frank, open and result-oriented. They focused on progress on the path towards Armenia-Azerbaijan normalization. The leaders shared a common willingness for a South Caucasus at peace. I commend their respective efforts. Together, we reviewed all issues on our agenda," Michel said.
"Following the recent positive talks held in the United States on the peace treaty, the momentum should be maintained to take decisive steps towards the signing of a comprehensive peace agreement between Armenia and Azerbaijan.
"On border issues, we reviewed progress and the next steps regarding the delimitation of the border. In this context, the leaders agreed on the resumption of the bilateral meetings on border issues. The leaders confirmed their unequivocal commitment to the 1991 Almaty Declaration and the respective territorial integrity of Armenia (29,800 km2) and Azerbaijan (86,600 km2). The ultimate delimitation of the border will be agreed through negotiations."