16 Մայիս 2023 - 12:19 AMT
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Կենսաթոշակային ապահովության և այլ դրամական վճարների վարչության պետ Անահիտ Գալստյանը, խոսելով ծնելիության նվազման մասին, նշել է, որ վերջին տարիներին նկատելի է, որ 3-ից ավելի երեխա ունեցող ընտանիքների թիվն ավելացել է: Նա հավելել է, որ վերջին հինգ տարում մոտ 40 տոկոսով ավելացել է 5 և ավելի երեխա ունեցողների թիվը:
«Վերջին տարիներին ծնելիության նվազման միտումը կայունացել է։ 1985-1986 թթ․ գրանցվել է ծնելիության ամենաբարձր մակարդակը՝ տարեկան 80-81,000 երեխա։ Սակայն, ժամանակի հետ ծնելիությունը նվազել է և այժմ դրական միտում կարող ենք համարել նվազման կայունացումը»,-ասել է նա, հայտնում է «Նովոստի Արմենիան»։
Գալստյանը նշել է, որ այժմ ծնելիությունը կայունացել է տարեկան մոտ 36,000 երեխայի մակարդակում, ուստի, հետագա քայլերը պետք է ուղղվեն այդ մակարդակի բարձրացմանը։ Սակայն, ըստ նրա, փոխվել է կառուցվածքը՝ նվազում է առաջին և երկրորդ երեխաների քանակը, շատացել է 3,-րդ, 4-րդ և 5-րդ երեխաների քանակը։
Նա անհրաժեշտ է համարում նաև 1-ին և 2-րդ երեխայի ծնունդը խթանող ծրագրերի մշակումը։
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի հասարակայնության հետ կապերի համակարգող Մհեր Մանուկյանն իր հերթին նշել է, որ շատ ընտանիքներ ցանկանում են 3 և ավելի երեխաներ ունենալ, բայց իրականում 1-ը կամ 2-ն են ունենում տարբեր խոչընդոտների պատճառով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա հավելել է, որ նախընտրելի է, որ անհրաժեշտ պայմանները բարելավվեն, որ ընտանիքներում ծնվեն երեք և ավելի երեխաներ:
Պետության կողմից երեխաների ծննդյան կապակցությամբ մի շարք աջակցման ծրագրեր են իրականացվում՝ ուղղված ընտանիքներին: Մինչև երեխայի ծնվելը պետությունը վճարում է մայրության նպաստ ինչպես աշխատող, այնպես էլ չաշխատող մայրիկներին: Երեխայի ծնվելու դեպքում ևս սահմանվում է նպաստ: Առաջին և երկրորդ երեխայի դեպքում վճարվում է 300 հազար դրամ, 3-րդ և 4-րդ երեխայի դեպքում 1 մլն դրամ, 5-րդ և հաջորդ երեխայի դեպքում 1.5 մլն դրամ: Հաջորդ փուլում նախատեսված է երեխայի խնամքի նպաստ մինչև երեխայի 2 տարին լրանալը:

16 Май 2023 - 14:50 AMT
За последние 5 лет в Армении на порядка 40% увеличилось число 5 и более детей в семье. Об этом сообщила начальник управления пенсионного обеспечения и других финансовых выплат Министерства труда и социальных вопросов Анаит Галстян на пресс-конференции.
«За последние годы тенденция к снижению (рождаемости – ред.) стабилизировалась. В 1985-1986 гг. был зафиксирован самый высокий уровень рождаемости: в год рождались 80-81 тысяч детей. Но со временем рождаемость снижалась, сейчас мы можем считать положительным прекращение снижения», – отметила она, пишет «Новости-Армения».
Галстян уточнила, что показатель стабилизировался на уровне 36 тысяч детей в год, поэтому дальнейшие мероприятия должны быть направлены на рост этого уровня. Однако, по ее словам, несмотря на то, что количество новорожденных остается стабильным, в структуре есть изменения: снижается число первенцев и вторых детей в семье, больше появляется 3-5 детей.
«В процентном соотношении за последние 5 лет на порядка 40% увеличилось число 5 и более детей в семье», – подчеркнула она.
В связи с этим Галстян обратила внимание на необходимость стимулирования рождения первых и вторых детей в армянских семьях.
Она также сообщила, что в 2019 году материнское пособие для неработающих женщин составляло 126 645 драмов, в 2022 году – 156 645 драмов, в 2023 году – 172 697 драмов. Галстян отметила, что этот рост обусловлен изменением минимальной заработной платы.
Координатор по связям с общественностью армянского офиса Фонда народонаселения ООН Мгер Манукян, в свою очередь, сообщил, что семьи в Армении зачастую хотят иметь 3 детей, но в итоге имеют 1-2 из-за ряда препятствий. Он также отметил, что продолжительность жизни в Армении будет расти, причем у женщин на 7 лет больше. Манукян также отметил еще одну важную мировую тенденцию по изменению структуры семей.
«Армения входит в ряд стран, где семья является преобладающим форматом, однако и у нас начались определенные изменения, особенно по части роста количества матерей-одиночек», – сказал он.
По данным Национального статистического комитета в Армении за январь-март 2023 года на 7.8% выросла рождаемость по сравнению с аналогичным периодом 2022 года.