18 Մայիս 2023 - 09:05 AMT
Իսլանդիայում գումարված Եվրոպայի խորհրդի գագաթնաժողովում 6 երկիր՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը, Բոսնիա-Հերցեգովինան, Հունգարիան, Սերբիան և Թուրքիան, հրաժարվել են ստորագրել Ռուսաստանի կողմից ռազմական հարձակման ենթարկված Ուկրաինայի վնասների գրանցամատյան ստեղծելու հռչակագիրը։ Այդ մասին մայիսի 17-ին հայտնել է Ուկրաինայի արդարադատության փոխնախարար Իրինա Մուդրայան, հայտնում է «Ազատությունը»։
Փաստաթուղթը ստորագրած տասնյակ պետությունների թվում են Վրաստանը, Լատվիան, Լիտվան, Մոլդովան և Էստոնիան:
Եվս 3 երկիր՝ Անդորրան, Բուլղարիան և Շվեյցարիան, պատրաստ են միանալ հռչակագրին, բայց պետք է կարգավորեն դրա հետ կապված ներքին իրավական ընթացակարգերը:
Գրանցամատյանը (ռեեստրը) տեղակայվելու է Հաագայում: Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Վոպկե Հոկստրան հայտնել է, որ գրանցամատյանի աշխատանքը սերտորեն համակարգվելու է Ուկրաինայի հետ:
«Ռեեստրը կընդունի, կմշակի և կպահի (Ուկրաինայի կրած) վնասների մասին դիմումները», – ասել է Հոկստրան։
Նրա խոսքով, այդ մեխանիզմին միացել է 43 պետություն: Ենթադրվում է, որ այն ամբողջ ծավալով կսկսի աշխատել 2024 թվականին:

18 Май 2023 - 12:04 AMT
Армения и еще пять стран насаммите Совета Европы встолице Исландии Рейкьявике не подписали соглашение осоздании реестра порегистрации ущерба, нанесенного Украине за время войны.
Помимо Армении, соглашение также не подписали Азербайджан, Турция, Венгрия, Сербия и Босния и Герцеговина.
Всего соглашение подписала 41страна. Грузия, Латвия, Литва, Молдова и Эстония входят в число десятков государств, подписавших документ. Андорра, Болгария и Швейцария заявили онамерении присоединиться ксоглашению.
17 мая глава МИД Нидерландов Вопке Хукстра сообщил, что Совет Европы утвердил создание реестра ущерба Украине. Поего словам, реестр был создан всотрудничестве сУкраиной и будет «базироваться» вГааге. Он будет получать, обрабатывать и хранить заявки накомпенсацию ущерба. Как заявляет министр, кэтому механизму уже присоединились 43страны.