Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը չի մեկնել Մինսկ և չի մասնակցի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստին: Այս մասին ասել է պաշտպանության նախարարության խոսնակ Արամ Թորոսյանը, հայտնում է «Ազատությունը»
Պատճառների մասին ռազմական գերատեսչությունում չեն նշել:
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, թե Հայաստանը կորոշի դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից, եթե այն համարի «անգործունակ» կառույց։ Նա չի բացառել, որ ՀԱՊԿ-ում ՀՀ անդամությունը դադարեցնելու կամ սառեցնելու որոշում կարող է կայացվել, բայց «միայն այն պարագայում, եթե արձանագրվի, որ ՀԱՊԿ-ը դուրս է եկել Հայաստանից»։
Ռուսաստանի արտաքին գերատեսչության խոսնակ Մարիա Զախարովան, անդրադառնալով Փաշինյանի հայտարարությանը, ասել էր, որ «հարկ է գիտակցել խոսքերի մանիպուլյացիայից բխող սպառնալիքը»։ «Մենք բազմիցս ենք դա նշել, եթե դա խոսելու ձև է, որով առաջ է տարվում ՀԱՊԿ-ից Հայաստանը դուրս հանելու գաղափարն, ապա հարկ է գիտակցել խոսքերի մանիպուլյացիայից բխող սպառնալիքը»,- նշել էր Զախարովան։
Ավելի վաղ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, խոսելով Հայաստանի անվտանգային խնդիրների մասին, «Նովայա գազետա Եվրոպա» պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է, որ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու քննարկումներ եղել են։ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցում հայտարարել էր, որ Մոսկվան Երևանից նախաձեռնողական քայլեր է ակնկալում ՀՀ-ում ՀԱՊԿ առաքելության ծավալման հարցում։

25 Май 2023 - 11:22 AMT
Министр обороны Армении Сурен Папикян не примет участие в заседании Совета глав Минобороны ОДКБ 25 мая в Минске. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Неучастие Папикяна в заседании Совета глав Минобороны ОДКБ не связано с отношениями Армении и Организации, заявил секретарь правящей парламентской фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян, пишет «Интерфакс».
«То, что министр обороны Армении не участвует в заседании, не связано с отношениями Армении и ОДКБ. Политического комментария в связи с этим нет. Думаю, что это связано с различными техническими вопросами», – сказал Ованнисян журналистам.
Министр обороны России Сергей Шойгу заявил о важности участия армянской стороны в совместных мероприятиях оперативной и боевой подготовки в рамках ОДКБ.
«Армения – член нашей организации, наш союзник. Мы заинтересованы в установлении мира и делаем всё возможное для стабилизации обстановки вЗакавказье. При этом особо хотел бы отметить важность участия армянской стороны в совместных мероприятиях оперативной и боевой подготовки в рамках ОДКБ», – сказал Шойгу на заседании совета министров обороны стран-участниц ОДКБ вМинске, пишет РИА Новости.