27 Մայիս 2023 - 06:28 AMT
Մայիսի 26-ին՝ ժամը 19:00-ից, մարտական դիրքեր սնունդ մատակարարող ՀՀ ԶՈւ 2 զինծառայողի հետ կապն ընդհատվել է: Ընթանում են որոնողական աշխատանքներ` զինծառայողներին հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Քննվում է նաև դեռևս չպարզված հանգամանքներում ադրբեջանական կողմում հայտնվելու հնարավոր վարկածը, հայտնում է Պաշտպանության նախարարությունը։
ՀՀ ՊՆ-ն հերքել է ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տարածվող տեղեկությունը, թե իբր սահմանագոտու հարավարևելյան հատվածում հայկական կողմը «դիվերսիոն ներթափանցման փորձ է կատարել»։
Նշվում է, որ դա «բացարձակ սուտ է և չի համապատասխանում իրականությանը»:
Ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների, հայ-ադրբեջանական սահմանի Զանգիլանի հատվածում «դիվերսիոն-հետախուզական խումբ է հայտնաբերվել»՝ 2 հայ զինծառայող ձերբակալվել է։
«Դիվերսիոն խմբի մյուս անդամները կարողացել են հեռանալ պատահարի վայրից՝ օգտվելով բարդ ռելիեֆից»,-գրում է APA-ն։

26 мая с 19:00 была потеряна связь с двумя военнослужащими ВС Армении, поставляющими продукты питания на боевые позиции. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Проводятся поисковые работы.
«Расследуется также возможная версия их оказания на азербайджанской стороне пока еще при невыясненных обстоятельствах», – говорится в сообщении.
Министерство обороны РА опровергло распространенную в азербайджанских СМИ информацию о том, что армянская сторона «предприняла диверсионную попытку проникновения» в юго-восточную часть приграничной зоны.
Отмечается, что это «абсолютная ложь и не соответствует действительности».
По сообщениям азербайджанских СМИ, на Зангиланском участке армяно-азербайджанской границы «обнаружена диверсионно-разведывательная группа», задержаны 2 армянских военнослужащих.
«Другие члены диверсионной группы смогли покинуть место происшествия, воспользовавшись труднопроходимостью местности», – пишут азербайджанские СМИ.